MedyaFaresi MedyaFaresi

O taciz videosu reklam mı?

New York sokaklarında yürürken yaklaşık 100 erkeğin sözlü tacizine uğrayan kadının videosunun sahte olduğu, videodaki herkesin aktörler olduğu söyleniyor. Peki söylentilerin ne kadarı gerçek?

Eklenme: 31 Ekim 2014 07:52 - Güncelleme: 15 Mart 2016 09:08

Radikal'den Eda Utku'nun haberine göre;

New York sokaklarında 10 saat boyunca gezen ve 100’den fazla kez sözlü tacize uğrayan kadının videosu, 2 günde yaklaşık 16 milyon kez izlendi. Fakat kısa bir süre sonra videodakilerin kast ajanslarında çalışan aktörler oldukları, görüntülerin sahte olduğu söylenmeye başladı.

Bu denli insana ulaşmış ve bu kadar ses getirmiş bir videonun sahte olduğu iddia edilecekti elbette. Sonda söyleyeceğimizi baştan söyleyelim, video kesinlikle sahte değil. Başroldeki hanım kız bir aktrist, evet. Ancak videoda ona rahatsızlık veren erkeklerin tepkileri yüzde yüz gerçek.

Oldukça ses getiren sözlü taciz videosu, Rob Bliss adlı, viral videolara gönül veren bir Youtube kullanıcısının çalışması. Bliss, videoda oynaması için Shoshana B. Roberts adlı bir genç aktrisle anlaşmış. Videoda oynamayı kabul eden Roberts, eline birer mikrofon alarak New York şehrinin en popüler bölgesi olan Manhattan bölgesinde yürümeye başlıyor. Hemen önünde de Rob Bliss, sırtında gizlenmiş bir GoPro kamerasıyla yürüyor ve Roberts’ın yaşadıklarını görüntülüyor.

BUNUN NERESİ TACİZ YAHU?

Roberts Manhattan sokaklarında yürüyor ve sözlü tacize maruz kalıyor. Dışardan bakıldığında “bunun neresi taciz yahu” diyebileceğimiz “Gülümse!”, “Ne kadar güzelsin”, “Adını öğrenebilir miyim?” gibi basit soruları ıslıklar ve tezahüratlar takip ediyor. Hatta bir ara laf atan bir kişi, yaklaşık 5 dakika boyunca genç kadının yanında yürüyerek, herhangi bir tepki vermesi için onu sessizce provoke ediyor. Roberts’ın tepkisi ise sadece sessiz kalmak ve yürüyüşüne devam etmek oluyor. Ne korkup kaçıyor, ne de karşılık veriyor.

Roberts bir aktivist değil. Hollaback’te de çalışmıyor. O yalnızca bir aktris ve bu videoda yer almak konusunda da gönüllü oldu. Videoyu çeken Rob Bliss de viral videolar konusuna gönül vermiş birisi. Ancak yaşananların tamamı gerçek. Roberts’a laf atan, onu takip eden, peşinden utanmazca ıslık çalan hiç kimse, o sırada görüntülerinin alındığını bilmiyordu. İçlerinden geldiği gibi davrandılar yani. Zaten bu yüzden videoda yüzleri kamufle edilmiş durumda.

“KIZ ARKADAŞIM HER GÜN BÖYLE TACİZE UĞRUYOR”

Videoyu çeken Rob Bliss, pek çok viral kampanyaya imza atmış birisi. Chicago’da yaşayan Bliss, Mashable’a yaptığı açıklamada “Kız arkadaşım sık sık sözlü olarak tacize uğruyor. Sokakta yürürken sözlü tacize uğramanın nasıl bir şey olduğunu dünyaya göstermek istedim. Bunu 3. kişinin gözünden yakalamak ve bu deneyimi herkesle paylaşmak istedim” diyor.

TALEP HOLLABACK’TEN GELMEDİ

Videoyu çekmek Bliss’in fikriymiş. Daha sonra videonun yayılabilmesi için Hollaback! New York’la bağlantı kurmuş. Yani Hollaback platformu videonun çekilmesi talebinde bulunmamış.

Hollaback’in kurucularından Emily May, yalnızca videonun yayılması konusunda yardımcı olmuş. Grup üyelerinin Reddit adlı paylaşım platformundan ve başka sosyal medya araçlarından paylaştığı video bir süre sonra viral hale gelmiş.

YOUTUBE’DA TECAVÜZ VE ÖLÜM TEHDİTLERİ BAŞLADI

Videonun viral hale gelmesinden kısa bir süre sonra, Youtube’da da yorumlar akmaya başladı. Bazıları videoda gösterilen sözlü tacizin her gün başlarına geldiğini, videonun olayı güzel bir şekilde yansıttığını söylüyordu. Bazı yorumcular ise Roberts’ı tecavüz etmekle, hala öldürmekle tehdit etmeye başladı. Hollaback bu yorumları kaldırdı ve Youtube’a şikayet etti.

HOLLABACK ÜYELERİ VİDEOYA TEPKİLİ

Videonun ardından sosyal medya platformlarında çeşitli tartışmalar başladı. Bazı kişiler, videoda yalnızca siyahi ve Hispanik erkeklere yer verildiğini, videoda ırkçı bir mesaj bulunduğunu savunuyor. Bazı kişiler ise videodaki “Tanrı seni korusun”, “Gülümsesene” ve benzeri bazı yorumların gayet masumane olduğu, burada sözlü bir taciz olmadığını savunuyor.

Hollaback’in İstanbul’daki ayağı olan Canımız Sokakta platformunun hukuk danışmanı ve kurucu üyelerinden Nihan Güneli, “Tacizin tanımı bunların hepsini kapsıyor” diyor ve şunları ekliyor: “Tacizin tanımı şudur: Sana yapılmasını istemediğin bir şeyin sana yapılması. Bu açıdan bakıldığında bir kadına “Of, çok güzelsin” denilmesi ve ona küfretmek arasında bir fark yok. Biri daha çok, biri daha az rahatsız eden sözler. Ama sonuç olarak rahatsızlık veriyorlar.”

Öte yandan video amacına ulaşmış gibi görünüyor. Milyonlarca kişinin izlediği, hesabında paylaştığı, tepki gösterdiği video, tüm dünyada ses getirdi.

Ve şimdi de üşengeçler için birkaç maddelik bir özet yapalım… İşte 7 maddede viral video ve sonrasında yaşananlarla ilgili bilmeniz gerekenler:

1. Video sahte değil. 
2. Videodaki genç kadın bir aktör. 
3. Genç kadına laf atan erkeklerin tepkileri yüzde yüz gerçek. 
4. Videonun viral hale gelmesi için uğraşıldı, ancak herhangi bir sahteciliğe başvurulmadı. 
5. Videodaki genç kadın şu anda tecavüz ve ölümle tehdit ediliyor. 
6. Hollaback üyesi kadınlar videodan rahatsız. Çünkü videoda beyaz erkeklerin çok az gösterildiği, ırkçı bir mesaj bulunduğunu görüşünü savunuyorlar. Bazıları da taciz olarak adlandırılan sözlerin masumane olduğunu söylüyor. 
7. Sözlü taciz her zaman küfürlerle ve cinsel içerikli yorumlarla gerçekleşmeyebilir. Kasıt karşıdakine rahatsızlık vermekse, bazen haddini aşan bir “iyi günler” cümlesi bile tacizi hissettirebilir.