MedyaFaresi MedyaFaresi

O karikatüre Dışişleri'nden sert tepki!

Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren karikatüre şiddetli kınama..

Eklenme: 03 Kasım 2014 16:36 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 15:48

Dışişleri Bakanlığı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edici nitelikte olan ve Baden Württemberg Eyaleti'ndeki yardımcı ders kitaplarında da yer verilen tartışmalı karikatüre sert tepki gösterdi. Dışişleri; Alman makamlarından bu tarzdaki uygulamaların bir an evvel düzeltilmesini istedi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Almanya’da Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung adlı gazetede Kasım 2011’de yayımlanan ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Almanya’da yaşayan Türk toplumuna hakaret içeren bir karikatürün, Almanya’da yaşayan Türklerin uyum sorunları öne sürülerek bu defa Baden Württemberg Eyaleti’ndeki (B-W) yerel yardımcı ders kitaplarında yer verilmesi kabul edilemez.
Bu tür bir karikatürün yardımcı ders kitaplarında da kullanılması, Almanya'da maalesef artmakta olan ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının bir yansımasıdır. Özgürlük kisvesi altında gerçekleştirilen, kişilik haklarının ihlalinin yanısıra toplumsal nefret, yabancı düşmanlığı ve islamofobiyi körükleyen bu tür girişimlerin demokrasilerde yeri yoktur.
Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Almanya'da yaşayan vatandaşlarımıza hakaret içeren bir karikatüre bir ders kitabında yer verilmesini hiçbir şekilde mazur görmüyor ve şiddetle kınıyoruz.
Almanya'da yaşayan başta Türk vatandaşları olmak üzere tüm Müslümanların uyum ve katılım süreçlerine hizmet etmeyen, bu süreçlerin önündeki en önemli engeli oluşturan, Almanya'daki Türkler ve Müslümanlar arasında dışlanmışlık hissi yaratarak entegrasyon politikalarındaki başarısızlığın gerçek nedenini teşkil eden bu ve benzer tarzdaki uygulamaların bir an evvel düzeltilmesini umuyor, kabulü imkansız bu tür durumların tekrarlanmaması için Alman makamlarının gerekli hassasiyeti göstermesini ivedilikle bekliyoruz."