MedyaFaresi MedyaFaresi

O ipi Gül'ü Köşke çıkarmak için atmış!!! Baykal bu kez Bahçeli'ye çattı!!!

NTV canlı yayınında NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Baykal, Gül'ün cumhurbaşkanlığı için MHP lideri Bahçeli'yi suçladı;

Eklenme: 22 Ağustos 2007 14:26 - Güncelleme: 27 Mart 2016 00:52

CHP lideri Deniz Baykal, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına neden karşı olduğunu NTV'de açıklıyor. NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün canlı yayında sorularını yanıtlayan Baykal, Gül'ün devlete mi, dinci kesime mi takiye yaptığının belli olmadığını belirterek, "Bilemediğim birini cumhurbaşkanı olarak düşünemem'' dedi.

 MHP'yi kastederek "Bir siyasi parti Gül'ün önünü açarak büyük bir hata yaptı'' diyen Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçimden önce meydana ip attığını hatırlatarak, "Biz kimseyi yanıltmadık. Meydanlarda ip atıldı. O gün bu ipin Abdullah Öcalan'ın idamı için atıldığı düşünüldü. Oysa bu ip Abdullah Gül'ün kuyudan çıkarılması için atılmıştı'' dedi.

Gül için "Özü sözü bir'' denemeyeceğini belirten Baykal, Başbakan'ın "İslam'ın ılımlısı olmaz'' sözünü hatırlatarak, Başbakan'ın dini devlete değil, dozuna itiraz ettiğini söyledi. Baykal, "1000 yıldır müslümanız ve öyle kalacağız'' dedi ve Gül'ün cumhurbaşkanlığının laik sistem karşıtı süreci hızlandıracağını iddia etti.

"Ilımlı İslam'' sözüne de alışıldığını belirten Baykal, Türkiye'nin artık laik devlet olarak algılanmaktan çıktığını belirterek, "Biri bir gün der ki; kaldırın bunu, dinimiz neyse oyuz'' dedi.

 "Başbakan beni telefonla arayıp görüşmek istemişti. Ancak bu görüşme gerçekleşmemiştir. Gül'ün adaylığı kimse ile istişare edilmedi, bu konuda bir uzlaşı olmadı. Biz böyle bir sürece katkı vermeyeceğimizi baştan söyledik'' diyen Baykal, "Uzlaşmayla belirlenseydi, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayına oy verecektim'' dedi.
      

 "ERDOĞAN'INKİ BİR ŞIMARMA HALİ"

 

Deniz Baykal NTV''nin sorularının yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bekir Çoşkun'a yönelik sözlerinin "çok açıklayıcı" olduğunu söyleyen Bakal, "Bunun altında yüzde 47'lik oy mu yatıyor, parlamentoda 341 milletvekili ile temsil edilmesi mi yatıyor. Bir Cumhurbaşkanını Türkiye'ye dayatmanın getirdiği ego mu yatıyor. Ama bir hukuk duygusunu, hatta bir insanlık anlayışının, bir demokratik düşüncenin, bir hoşgörünün kesinlikle yatmadığı görülüyor" diye konuştu.
      Baykal şunları söyledi:
"Bir siyasal değerlendirme yapan saygın bir gazeteciye "Terk edip gitsin Türkiye'yi diyebiliyor. Bu gerçekten acı bir şeydir. Sorun da bu zaten. Bu anlayışın, bu yaklaşımın Türkiye'yi yönetiyor olması bizi ne gibi sorunlarla karşı karşıya bırakacak önümüzdeki dönemde göreceğiz. Bu bir şımarma halidir, bu bir haddini aşma halidir. Çok üzüntü verici bir manzara, çok büyük acı duyuyorum."