MedyaFaresi MedyaFaresi

Nükleer müzakerelerinde çıkmaz: ABD'nin talepleri tek taraflı

ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo'nun Kuzey Kore ziyaretinin ardından Kuzey Kore'den sert açıklama geldi. Açıklamada ABD'nin nükleer silahsızlanmaya yönelik taleplerinin tek taraflı olduğu ve bu durumun üzüntü yarattığı belirtildi.

Eklenme: 07 Temmuz 2018 16:43 - Güncelleme: 07 Temmuz 2018 16:46

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması kapsamında temaslarda bulunmak üzere Pyongyang'a gitti.
Burada Koreli yetkililerle bir araya gelen Pompeo, Trump’ın Kore lideri Kim Jong-un’a yazdığı mektubu iletti.

Pompeo iki gün süren görüşmelerin ardından Japonya’ya geçerken, Koreli yetkililerle yaptıkları müzakerelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Nükleer füzelerin test edildiği tesislerin imha edilmesinin görüşüldüğünü belirten Pompeo, temasları sırasında önemli ilerleme kaydettiklerini ancak daha yapılacak işleri olduğunu söyledi.

Kuzey Kore’den çok sert çıkış

Pompeo’nun sözlerinin ardından Kore tarafından da açıklama geldi. Görüşme sonuçlarıyla ilgili ‘oldukça sıkıntılı’ ifadelerinin yer aldığı Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin nükleer silahsızlanmaya yönelik taleplerinin tek taraflı olduğuna dikkat çekilerek, bu durumun üzüntü verici olduğu vurgulandı.

Kore’nin silahsızlanması için iki tarafın da adım atması gerektiğini belirten Koreli yetkililer, bu tutumun devam etmesi durumunda nükleer silahsızlanma konusunun sekteye uğrayacağını vurguladı.