MedyaFaresi MedyaFaresi

Nobel ödüllerinin jüri üyesine tecavüzden iki yıl hapis

İsveç'te mahkeme Nobel Ödülleri'ndeki skandalın odağındaki isim olan Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault'a tecavüz suçundan 2 yıl hapis cezası verdi.

Eklenme: 03 Ekim 2018 17:55 - Güncelleme: 03 Ekim 2018 18:05

Nobel Ödülünün Jüri üyelerinden fotoğrafçı Jean-Claude Arnault tecavüzden suçlu bulunarak 2 yıl hapis cezası verildi. Nobel ödüllerinin açıklandığı dönemde meydana gelen tecavüz skandalının İsveç Akademisini nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

72 YAŞINDAKİ FOTOĞRAFÇI SUÇLU BULUNDU

İsveç'te Stockholm Bölge Mahkemesi, 2011'de aynı kadına iki kez tecavüzle suçlandığı davada 72 yaşındaki Jean-Claude Arnault'u, birinden suçlu bularak 2 yıl hapse mahkum etti. Yargıç ve 3 jüri üyesinin kararı oy birliğiyle aldığı belirtildi. Kurbanın avukatı Elisabeth Massi Fritz, kararın hem müvekkili hem de cinsel tacize uğrayanların sosyal medyada başlattığı #MeToo hareketi açısından önemli olduğunu söyledi. Savcı Christina Voigt, Arnault için 3 yıl hapis cezası istiyordu.

NOBEL KAZANANLARINI KAMUOYUNA SIZDIRDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

İsveç'te yayın yapan "Dagens Nyheter" gazetesinin yıl başında yayımladığı haberde, Akademi üyesi şair Katarina Frostenson'un eşi Jean-Claude Arnault'un 7 kez, Nobel Ödülü'nü kazanan kişilerin ismini önceden kamuoyuna sızdırdığı iddia edilmişti.

19 KADINA CİNSEL TACİZLE SUÇLANIYORDU

Stockholm'de İsveç Akademisi ile finansal bağları bulunan bir kültür merkezini işleten Fransız fotoğrafçı Arnault, İsveç Veliaht Prensesi Victoria'nın da aralarında bulunduğu 19 kadına cinsel tacizle de suçlanıyordu. Bu kişiler arasında Akademi üyelerinin eşleri ve kızlarının da yer aldığı öne sürülüyordu.

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ ERTELENDİ

Skandal sonrasında Akademi üyesi Peter Englund, Klas Ostergren ve Kjell Espmark istifa etmişti. Daha sonra da Akademinin Daimi Sekreteri Sara Danius istifasını sunmuştu. Akademi, skandal üzerine Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmesinin ertelendiğini açıklamıştı. Açıklamada, kararın basın organlarına yansıyan ve bazı akademi üyeleri ile ailelerinin adının karıştığı iddiaların ardından kamuoyunda kuruma karşı duyulan güvenin azalması nedeniyle alındığı, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü sahibinin, 2019 ödülünü kazananıyla aynı anda açıklanacağı belirtilmişti.

KAZANANLARI BELİRLEMEDE KİLİT İSİMDİ

Edebiyat alanında Nobel ödülü alacak kişileri belirlemekle yetkili olan İsveç Akademisinde (Svenska Akademien) jüri üyesi olarak görev yapan ünlü tiyatro yönetmeni Jean-Claude Arnault, Kasım 2017'de 18 kadına tecavüz ve tacizde bulunduğu iddialarıyla gündeme gelmişti.