MedyaFaresi MedyaFaresi

'Nobel beni mutlu bir insan yaptı! Banka hesabım kabardı!'

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, İspanya'nın \"La Vanguardia\" gazetesinde dün yayımlanan röportajında ilginç demeçler verdi. İşte, Nobel'in değiştirdiği yaşamı.

Eklenme: 03 Ekim 2009 09:41 - Güncelleme: 28 Mart 2016 18:34

Pamuk, İspanya'nın "La Vanguardia" gazetesinde dün yayımlanan röportajında şöyle konuştu: "Nobel ödülü için yaptığım konuşmada, ödülün beni değiştirmeyeceğini söylemiştim ama değiştirdi. Daha fazla okuyucum var. Banka hesaplarım ve maillerim kabardı. Ama edebiyata ayırdığım zaman da arttı, daha büyük vaatlerim var. Ödül, beni mutlu ve meşgul bir insan yaptı."

Yaşamını hem Türkiye'de hem de ABD başta olmak üzere yurt dışında ders vererek sürdürdüğünü anlatan Pamuk, "Koruma taşımaktan kurtulmam gerekiyor" dedi. "Masumiyet Müzesi" kitabındaki Kemal karakterinin kendisi olmadığını belirten Pamuk, şunları söyledi: "Kemal olduğumu düşünenleri anlayışla karşılıyorum. Hayatımız benzer. Üst sınıfız, hayatın güzelliklerinin tadını çıkartıyoruz. Fakir bir ülkede zengin biri olmanın rahatsızlığı. O, kendi sosyal grubundan çıkıp, birey olarak ayrılıyor."

Orhan Pamuk, Nobel ödülünü kazandığında 1 milyon 370 bin dolar almıştı.