MedyaFaresi MedyaFaresi

Niğde Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak gözaltına alındı!

Niğde Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak gözaltına alındı...

Eklenme: 22 Temmuz 2011 12:08 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 01:24
Niğde’de yürütülen suç örgütü soruşturması kapsamında, Niğde Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak’ın "çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak ve üyesi olmak" iddiasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

EVDE ARAMA YAPILDI

NİĞDE Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürü Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak’ın makamı ve evinde arama başlattı. Aramaların Niğde’de 4 ay önce başlatılan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında yapıldığı belirtildi.

Cumhuriyet Savcıları, sabah saatlerinde Yusuf Albayrak’ın makamı ve evine gelip, kameralar eşliğinde arama yapmaya başladı. Eş zamanlı olarak Bor İlçe Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, Niğde İl Emniyet Müdürü Yardımcısı iken rütbe alarak Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nda görev yapmaya başlayan 1’nci Sınıf Emniyet Müdürü Raşit Çavdar ile Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı işadamı Arif Arı’nın da işyerleri ve evlerinde de aramalar başladı.

Niğde’de 13 Nisan’da suç örgütüne yönelik başlatılan operasyonda ’çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, bu kapsamda tefecilik yapmak, suçtan kaynaklanan mal varlığını aklamak, suç örgütüne yardım etmek amacıyla özel evrakta sahtecilik yapmak’ suçlaması ile 15 kişi tutuklanmıştı. Operasyonda gözaltına alınan Niğde Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şubesinde çalışan 3 polis ise savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Polisler hakkında daha sonra başlatılan idari soruşturmada görevlendirilen Adana Bölge Grup Başkanlığı’nda görevli 1’inci sınıf emniyet müdürü olan başmüfettişler E.S. ve E.D., 8 Haziran’da ’soruşturma sırasında delilleri kararttığı şüphesiyle’ gözaltına alınıp, tutuklanmıştı. 21 Temmuz’da Niğde Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkartılan emniyet başmüfettişleri E.S. ve E.D. ile emniyet amiri F.K., ’delillerin tamam olduğu’ gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.