MedyaFaresi MedyaFaresi

Niğde Belediye Başkanı belli oldu! İşte o isim

NİĞDE Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ın istifası sonrası Niğde Belediye Başkanı belli oldu. Niğde Belediye Başkanının Rıfat Özkan olduğu açıklandı. Özkan 31 meclis üyesinden 26'sının oyunu alarak yeni başkan seçildi.

Eklenme: 24 Ekim 2017 16:20 - Güncelleme: 24 Ekim 2017 16:22

NİĞDE Belediye Başkanı AK Parti'li Faruk Akdoğan'ın görevinden istifa etmesinin ardından bugün yapılan seçiminde AK Parti'nin adayı Rıfat Özkan, 31 meclis üyesinden 26'sının oyunu alarak yeni başkan seçildi.

Niğde Belediye Başkanlığı'nda ikinci dönemi olan Faruk Akdoğan, 18 Ekim'de başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bunun üzerine 16 AK Parti'li, 10 MHP'li ve 5 CHP'li üyesi bulunan Niğde Belediye Meclisi yeni başkanını seçmek için bugün toplandı. Mecliste CHP Grubu aday olarak Fatih Doğan'ı çıkarırken, AK Parti Grubu ise Rıfat Özkan'ı aday gösterdi. Yapılan ilk tur oylamada MHP'li meclis üyelerinin de desteklediği Özkan 26 oy alarak yeni başkan seçildi. CHP'nin adayı ise Doğan ise 5 oy aldı.

DEĞERLENDİRMELERİNA ARDINDAN KARAR ALDIK

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, partisinin Niğde Belediye Başkan adayının Rıfat Özkan olduğunu açıkladı.Niğde Belediyesi'nde meclis üyeleri ile bir araya gelen Kaya, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’dan yaptıkları değerlendirmelerin ardından makamı boşaltmasını istediklerini aktardı.

EN FAZLA OY ALAN 4 KİŞİ ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜ

Niğde’de gerçekleştirdikleri temayül sonucu 4 ismin öne çıktığını belirten Kaya, "Burada yapılan temayül sonuçlarında gerek partimizin meclis üyeleri gerek ana kadememiz, kadın kollarımız, gençlik kollarımızın değerlendirmeleri sonucunda en fazla oyu alan 4 kardeşimiz dün Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştü ve bu görüşme sonucunda da Meclis Üyeleri'nden Belediye Başkan Yardımcısı Rıfat Özkan Bey'e karar verildi." diye konuştu.Türkiye’de yerel yönetimlerin önemine değinen Kaya, şunları söyledi:

HEDEFİMİZ VE HAYALİMİZ VAR

“Türkiye’de yapacağımız ilk mahalli seçimlerde 50 artı 1’i alma hedefimiz ve hayalimiz var. Bunu gerçekleştirebilmek için de belediye başkanlarımızın, meclis üyelerimizin, partimizin tüm kademlerindeki arkadaşlarımızın, milletvekillerinin el birliği ile Niğde ve tüm Türkiye için yapılması gereken neyse onları en güzel şekilde gerçekleştirmeleridir."

"Burada AK Parti'li belediye başkanları ile ilgili yapılan tasarrufu hala anlayamayan arkadaşlarımız var." ifadesini kullanan Kayşa değerlendirmelerine şöyle sürdürdü:.

SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDİYOR

"Belediye başkanlarımız seçimle geliyor ve seçimle gidiyor. Bu, doğru bir şey ancak bu seçimle gelip seçimle gitme sürecinde yani ilk 5 yıllık periyotta bizim belediye başkanlarımıza 3 denetimimiz var. Birisi idari denetimdir, bunu İçişleri Bakanlığımız yerine getiriyor, bütün Türkiye’nin siyasi tarihi boyunca yerel yönetimlerle ilgili anayasadan aldığı bu işi İçişleri Bakanlığımız yapıyor.

HEP BİRLİKTE SEÇİM YAPACAĞIZ

Hukuki denetim var, bunu yargı gerçekleştiriyor. Belediyelerimizin kendi iç meclislerinden oluşturduğu bir denetim söz konusu, bu da yerel bir denetim. Dolayısıyla bunları birleştirdiğimizde biz, şehrimizin hukuku, partimizin hukuku, milletin hukukunu korumak adına bazı değerlendirmeler yaptık. Bugün de bunlardan birinin sonuçlandırması için inşallah hep birlikte seçim yapacağız.”