MedyaFaresi MedyaFaresi

Nezarethanede çok eğlendik

TAHŞİYECİLER grubuna kumpas kurulduğu iddiasıyla başlayan 14 Aralık Soruşturması’nda gözaltına alınan 30 kişiden 12’si serbest kaldı. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder ve Mutlu...

Eklenme: 17 Aralık 2014 08:12 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 01:54

TESLİM OLDU 

Soruşturma kapsamında 2 gündür aranan Emniyet Amiri Mustafa Kılıçaslan da dün teslim oldu. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Kılıçaslan, daha sonra sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Samanyolu TV’de yayınlanan ‘Şefkat Tepe’ dizisinin hikâye yazarı Hikmet Tombulca, ‘Tek Türkiye’, ‘Şefkat Tepe’ ve ‘Sungurlar’ adlı dizilerin yapımcısı Salih Asan, ‘Sungurlar’ dizisinin yönetmeni Engin Koç ve ‘Şefkat Tepe’ dizisinin senaristi Samim Noyan da önceki gece serbest bırakıldı. 

ÇOK EĞLENDİK 

Emniyet çıkışında açıklama yapan Tombulca, “Nezarethanede, şarkılar söyledik, şiir okuduk, çok eğlendik” dedi. Asan ise şunları söyledi: “Savcı Bey bu örgütün adını sordu. İlk defa burada, Terör Şube’de duyduğumu söyledim. Rahle diye bir şeyi duyup duymadığımı sordu. Babama rahat Kuran okusun diye rahle aldığımı söyledim. Rahleden anladığımızın bu olduğunu söyledim. Senaryoların nasıl çıktığını, kimden emir aldığımızı sordu.”

MUAMELE İYİ 

Emniyet’te iyi muamele gördüklerini belirten Koç da “Dördümüz yanyana nezarethanede 24 saat kaldık. Birbirimizi uzun süredir görmemiştik. Dertleştik ve yeni projeler hakkında konuştuk. Bizim için güzel bir süreç oldu” diye konuştu. 

İÇERİ ALINMADI 

Gözaltındakileri ziyaret etmek için Emniyet Müdürlüğü’ne gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise içeri alınmadı. Bunun üzerine bir açıklama yapan Tanal, “Eğer Zaman Gazetesi suç işlediyse, hükümeti devirmek istiyorsa, o zaman Başbakan şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, suç ve suçluyu övdüğü için, onun da şu anda burada ifade vermesi gerekiyor” dedi.

Acil’de sağlık kontrolü

14 Aralık Operasyonu kapsamında gözaltına alınan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, dün sabah saat 06.30 sıralarında Çevik Kuvvet otobüsüyle Eyüp Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Ekrem Dumanlı, hastane girişinde 2 kez, “Demokrasiden geriye dönüş yok” diyerek kameralara el salladı. Sağlık kontrolünün ardından sivil bir polis aracına bindirilen Dumanlı ve Karaca, tekrar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Dumanlı hastane çıkışında da basın mensuplarına el sallayarak, “Allah’a emanet olun” dedi. 

Emniyet’te eylem
 

OPERASYON günü olduğu gibi önceki gün de Emniyet’in karşısında toplanan bir grup gözaltıları protesto etti. ‘Fuat Avni benim’ yazılı pankartlar açıp Zaman gazetesi gösteren gruba, yoldan geçen bazı araçlar korna çalarak destek verdi. Türkiye’nin pek çok ilinde benzer eylemler düzenlendi.