MedyaFaresi MedyaFaresi

Netflix şifresini başkasıyla paylaşanlara kötü haber

Netflix, şifresini arkadaşları ve ailesiyle paylaşan kullanıcıları için önlem alınacağını duyurdu.

Eklenme: 20 Ekim 2019 00:43 - Güncelleme: 19 Kasım 2019 16:14

Netflix üyelikleri tek kişi ve 5 kişilik aile hesapları olarak değişiyor. Ama Netflix'in yapmak istediği yeni bir düzenlemeye göre bu kullanımın artık sınırlandırılmak istendiği belirtiliyor.

Şifre paylaşımı konusu bu hafta Netflix'in 2019 üçüncü çeyrek kazanç raporuna ilişkin bir röportaj içerisinde tartışıldı. Normalde kullanıcılar şifrelerini paylaştığında, esasen tek bir Netflix hesabını paylaşıyorlar. Bu da doğal olarak Netflix'in iş modelini sekteye uğratıyor çünkü bu iş modeline göre her hanenin kendi hesabına sahip olması gerekiyor.

Kullanıcılar halihazırda tek bir oturumda birkaç görüntüleme ile profili ayarlayarak hesaplarını bir dereceye kadar paylaşabiliyorlar. Ancak bu parola paylaşımı konusu bu yaklaşımı farklı bir boyuta taşıyor.

Netflix'ten hemen duyurulacak "büyük bir plan" yok

Netflix Ürün Yöneticisi Greg Peters'a "kullanıcı tabanının belirli bir bölümünü kaybetmeden" şirketin şifre paylaşımını nasıl ele almayı planladığı şeklinde bir soru yöneltildi. Greg Peters, "Bunu gözlemlemeye devam ediyoruz yani duruma bakıyoruz. Tüketici dostu yöntemleri denerken, sınırları ne kadar zorlayabileceğimize de bir bakacağız" diyerek belirtti. Ayrıca Netflix'in hemen duyuracağı bir büyük planlarının olmadığını da vurguladı. 

Araştırma şirketi Magid'e göre, Y Kuşağı'nın yüzde 35'i online yayın platformlarındaki şifrelerini başka kişilerle paylaşıyorlar. Bu oran X Kuşağı için yüzde 19, Bebek Patlaması Kuşağı içinse yüzde 13 civarında gezinirken şirketin tahminlerine göre toplamda müşterilerin yüzde 9'u şifresini paylaşıyor.

Bu oran ilk bakışta yüksek görünmese de Netflix için milyonlarca dolarlık bir kayıp anlamına denk geliyor. 

En Çok Okunan Haberler