MedyaFaresi MedyaFaresi

Netanyahu, 6 bakanı kovup erken seçim kararı aldı!

İsrail'de koalisyon partileriyle anlaşamayan sağcı Başbakan Binyamin Netanyahu, 6 bakanı kovup erken seçim kararı aldı.

Eklenme: 02 Aralık 2014 20:23 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 05:20

İsrail'de halk desteği yüzde 30'lara düşen sağcı Başbakanı Binyamin Netanyahu, parlamentoyu feshedip erken seçim kararı alacaklarını açıkladı. Netanyahu, anlaşamadığı Adalet Bakanı Tzipi Livni, Maliye Bakanı Yair Lapid ve dört bakanı daha görevden aldı. Normalde 4 yılda bir seçime giden ülkede erken seçimlerin mart ayında yapılması bekleniyor. Bu son 15 yılda 5'inci seçim olacak. 
 
Netanyahu, düşen halk desteğini ağustos ayında Gazze'ye saldırarak yüzde 80'lere çıkarmış ancak kabinedeki çatlağı önleyememişti. Koalisyon içinde son olarak 2015 yılı bütçesi, yüksek yaşam standardı, Kudüs’te yaşayan Filistinlilere karşı uygulanacak politikalar ve İsrail'in 'Yahudi halkının anavatanı ve ulus devleti' olarak tanımlanması tasarısından dolayı görüş ayrılıkları hâkimdi.
 
1 yl önce kurulan koalisyon hükümeti 5 partiden oluşurken bir sonraki seçimlerin 2017'de yapılması gerekiyordu. 
 
'HER ŞEY ÇIKMAZA GİRMİŞ DURUMDA'
 
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da son açıklamasında, "Şu anki durumun devam etmesi mümkün değil. Hükümet her gün yeni bir sürprizle karşılaşıyor" ifadeleriyle hükümet içerisinde yaşanan tartışmalardan duyduğu endişeyi dile getirmişti Yalon, kabinedeki aşırı sağ partilerle merkezdeki partilerin sık sık çatışmalar yaşadığını ifade ederek halihazırdaki durumun normal olmadığını belirtip, Durum böyle devam ederse en iyisi erken seçim yapmaktır’ demişti. 
 
Kabinedeki çatlak Yesh Atid Partisi lideri Maliye Bakanı Yair Lapid'in Netanyahu'nun bütçedeki bazı kalemlere kısıtlama getirmesine tepki göstermesiyle daha da büyürken,  Lapid'in "Sosyal hizmetler ve güvenlik gibi harcamalara ayrılan bütçeyi siyasi nedenlerden dolayı kısamazsınız. Her şey çıkmaza girmiş durumda. Bu böyle devam edemez" sözleri tartışma çıkarmıştı.  (AA)