MedyaFaresi MedyaFaresi

Nedeni Katar krizi mi; Astana'daki Suriye barışı görüşmeleri ertelendi!

Suriye sorununa siyasi çözüm bulunması için Kazakistan'ın başkenti Astana'da 12-13 Haziran'da yapılması planlanan görüşmeler ertelendi. Ertelemeye, Katar krizi ve sonrasında yaşanan gelişmelerin neden olduğu ileri sürülüyor.

Eklenme: 08 Haziran 2017 11:07 - Güncelleme: 09 Haziran 2017 09:09

Suudi Arabistan, Mısır ve ABD başta olmak üzere birçok ülke Katar'ı terör örgütüne finansal destek vermekle suçlayıp yaptırım kararı almıştı. Astana'daki ertelemenin de yaşanan bu krizin sonucu olduğu belirtiliyor.

Sputnik’e konuşan Jaynakov “Garantör ülkelerden yeni bilgi aldık. Rusya, Türkiye ve İran önümüzdeki günlerde ve haftalarda başkentlerinde Suriye’deki güvenli bölgelerle ilgili konular üzerinde anlaşmak ve ateşkesin güçlendirilmesi ile ilgili bir dizi başka konu hakkında uzman düzeyinde görüşmeler gerçekleştirecek” ifadelerini kullandı.

Jaynakov, Astana’da 12-13 Haziran tarihlerinde 5.’si yapılması planlanan görüşmenin ertelenip ertelenmeyeceği sorusuna da “Evet. Garantör ülkeler Kazakistan’a ortak şekilde kararlaştırılan tarihler, görüşme düzeyi, katılımcılar, görüşmenin gündemi konusunda bilgi verecek” yanıtını verdi.

Etiketler : suriye, astana