MedyaFaresi MedyaFaresi

Barzani'den flaş açıklama: Türkiye’yle ilişkilerimizi normalleştirmek..

Süleymaniye kentinde IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki İran Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) heyeti, 'Değişim Hareketi’yle (Goran) ile görüştü.

Eklenme: 08 Ekim 2017 15:35 - Güncelleme: 08 Ekim 2017 15:45

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un, merkezi Irak ve Kürt yönetimi arasında görüşmelerin başlaması için önümüzdeki hafta inisiyatif alacağını belirterek, "Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesi için her çabayı göstereceğiz" dedi.

Süleymaniye kentinde IKBY Başbakanı Barzani başkanlığındaki İran Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) heyeti, 'Değişim Hareketi’yle (Goran) ile görüştü.

Görüşmeden sonra Rudaw televizyonuna konuşan Barzani, Goran’la en açık toplantılarını yaptıklarını, diyaloğu geliştirmeye hazır olduklarını ve gelecek toplantılar için Goran’dan yanıt beklediklerini söyledi.

Tavırlarının açık olduğunu ve Bağdat ile koşulsuz olarak görüşmeyi talep ettiklerini belirten Barzani, "Bağdat’ın, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne baskı uygulanması için konuyu diğer ülkelere taşıması, Irak’ın ve diğer ülkelerin çıkarına değildir. Başbakan Abadi’nin şunu anlaması lazım. Bu sorun, Irak’ın bir sorunudur; dış sorun değil" diye konuştu.

IKBY Başbakanı Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Masum'un merkezi Irak ve Kürt yönetimi arasında görüşmelerin başlaması için önümüzdeki hafta inisiyatif alacağını da dile getirerek, "Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesi için her çabayı göstereceğiz" dedi.