MedyaFaresi MedyaFaresi

Necdet Özel: Bana karşı ön yargılı bir bakış vardı

Görevini Orgeneral Hulusi Akar’a devredecek olan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel veda öncesi dikkat çeken açıklamalar yaptı. “Göreve getirildiği günden itibaren kendisine ön yargılı yaklaşıldığını” savunan Özel, “Hepimizin ideolojisi, görüşü...

Eklenme: 13 Ağustos 2015 11:29 - Güncelleme: 16 Ocak 2016 12:22

Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik’e konuşan Necdet Özel, 4 yıllık görev süresini değerlendirdi.

‘Ön yargılı bakış vardı’

2011′de göreve geldiğini hatırlatan Özel “Ön yargılı bir bakış vardı. İnsanlar hakkında ön yargı olunmamalı. Görevim boyunca ön yargılı eleştirilere cevabımı hep icraarımla verdim. Bir yemin etmişiz , konuşamayız. Sıkıntılarımızı içimize atarız. Görevin kaderi bu, hasta bile olamazsınız.” dedi.

‘Gerektiğinde muhataplarına söyledim’

“TSK’yı milli iradeye saygılı ve demokrasiye inanarak yönettiğini” söyleyen Necdet Özel “Silah arkadaşlarım ve mesai verdiğimiz herkes bunu bilir. Şahitler. Bizi ilgilendiren konularda, söylenmesi gereken her şeyi söyledim. Yapılması gereni yaptım. Yerinde, zamanında ve muhataplarına…” diye konuştu.

‘Elbette siyasi düşüncelerimiz var’

Özel sözlerini şöyle sürdürdü; “Görevlerimizi yaparken her türlü görüşten bağımsız davranırız. Elbette farklı dünya görüşlerimiz, siyasi düşüncelerimiz var. Ama sandık kurulduğunda gider oyumuzu atarız. Siyaset, ideoloji biter. Biz milli komutanlarız, oyun rengi görevimize yansımaz.”

Emeklilik döneminde uzun süre dinleneceğini vurgulayan Necdet Özel “Hakkınızı helal edin” dedi.