MedyaFaresi MedyaFaresi

Necati Şaşmaz ve Hasan Kaçan'dan ilk açıklama!

Başbakan'la Gezi Parkı eylemleri ile ilgili görüşen iki sanatçı, görüşme sonrası konuştu

Eklenme: 12 Haziran 2013 22:58 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 02:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde oyuncu Necati Şaşmaz ile Hasan Kaçan'ı kabul etti. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. İki ismin açıklamaları şöyle:

Hasan Kaçan: Bizim talebimiz üzerine sayın Başbakanımız lütfettiler, randevu verdiler. Bizden önce Taksim Parkı'yla ilgili arkadaşların, sanatçı arkadaşlar oradalardı, başbakanımızın yanındalardı. Onlar 5 saate yakın sayın Başbakanımızla konuştular. Benim edindiğim izlenim artık sayın Başbakan da ciddi bir adım attı. Birtakım tekliflerde bulundu. Bunun içerisinde referandum da var. Artık oradaki gençlerin güvenliğinden endişe duyduğunu, genç kardeşlerimizin kendilerini güvende hissetmelerini ifade etti. Ben kendi yaş grubum hasebiyle onların annesini babasını temsil ediyorum. Belki benim oğlumun arkadaşları var orada. Bizim söyleyeceğim birtakım şeyler oradaki kardeşlerim güvenliğini sağlayacaktır. Madem adımlar atılıyor, özellikle Gezi Parkı'ndaki kardeşlerimizin bu adıma adımla karşılık vermelerini bekliyorum. 'Bütün bunlardan sana ne' diyenler olabilir. Ama ben de bir babayım. Madem Gezi Parkı'nı arkadaşlar biliyorlar. Gezi Parkı'ndaki aslandan haberiniz var mı? Netice itibarıyla ben de bir baba olarak, kardeşlerimin bir büyüğü olarak ar tık bu adımlardan bir netice çıkmasını istiyorum. Onların anne ve babalarının yüreğinin ağzında olduğunu biliyorum. İnşallah memleketimiz için bütün canım kardeşlerimiz için hayırlara vesile olur diye düşünüyorum. 15 gündür orada o çocukların neler çektiğini, neler yaşadığını, banyo yok, tuvalet yok. Artık Gezi Parkı bir insanın kalabileceği durumda değil. Orada hakikaten çevreci, çevre hassasiyeti olan arkadaşlarımızın da karşılıklı olan bu adımı atmalarını istiyorum. Açıkçası üzülüyorum, elimden gelen bir şey herhalde buydu diye düşünüyorum.

Necati Şaşmaz: Yaklaşık 2 haftadır herkes gibi çok üzgünüm. Maalesef Türkiyemiz bunları haketmiyor demekten başka bir şey söyleyemiyorum. Sanırım bize nazar değdi. Biz dinlemeyi sanırım az önce Hasan Bey'i dinlerken yeniden idrak ettim, dinleyen bir toplum olmamız gerekiyor. Aynı dili kullanmamız gerekiyor. Tabii ki kuşaklar arasındaki dil farklılıkları olmakta. Şu anda teknoloji çağında yaşıyoruz.

Bilgi kirliliği dezenfermasyonlar var. İletişim eksikliğimiz var. Bunu birbirimize tahamülle giderebiliriz. Düşündüklerimi Başbakan'la konuşup bildirmek istedim.

Gezi Parkı'na gittiğime dair haberler çıktı ama ben bunu yapmadım. Ordaki arkadaşlarımın beni taraf etmeye çalışması mahalle baskısı gibi geldi. O baskının esiri olmak istemedim. Bu insanları zoraki taraf olmaya itmemeli.

Akademisyenlerden ve sosyologlarımızdan tek isteğim tarafsız olmaları. Bu ülkede kötü şeyler olmasını hiç birimiz istemezdik. Bu gemide herkes var batarsak hep birlikte batarız. ben Topçu Kışlası'nı son haliyle görmek ve dinlemek istedim.

Değerlerimizin içi boşaltılmaya çalışıyor.