MedyaFaresi MedyaFaresi

Ne yemekmiş!!! Memecan'ın yemeği G-20 zirvesini nasıl solladı?

Türkiye, Beyaz Saray'da State Dining Room'daki G-20'lerin sofrasına değil, Memecan çiftinin gazetecilerle Başbakan ve eşini bir araya getirdiği Yeni Hayat Apartmanı'ndaki yemeğe kilitlendi.

Eklenme: 18 Kasım 2008 11:31 - Güncelleme: 30 Mart 2016 23:04

Emre Aköz, içip içip Başbakan Erdoğan'a akıl vermiş... Çintay-Aköz çiftini doyurmak dünyanın en zor işiymiş... Emine Erdoğan dünya tatlısıymış...

Taksim Sıraselviler Caddesi Yeni Hayat Apartmanı'ndaki evinde Başbakan Erdoğan'ın akademisyen, iş dünyası ve gazetecilerle buluşmasına ev sahipliği yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan'ın verdiği yemek, basın dünyasının ünlü kalemlerinin dilinden düşmüyor. Memecan'ın, "Sevdiğim insanları bir araya getirdim. Bu yemek davetine özel bir anlam yüklenmemeliî demesine rağmen yemekte yaşananlar oldukça çarpıcı.

Emre Aköz'ün, içip içip Başbakan Erdoğan'a akıl vermesi de iddialar arasında. Mönüdeki palamut şiş ve Panna Cotta'dan ilginç diyaloglara köşe yazılarında varsa yoksa o zirve. Masadaki gazeteciler ballandıra ballandıra anlatıyor ama, eleştiriler zehir gibi. İşte köşe yazarlarının yemekten sonra kaleme aldığı yazılar:

 • Fatih Altaylı - Parmağını sallayıp akıl verdi

  BİR dostum anlattı: Yemekten aklımda kalan Emre (Aköz) rezaletidir. geldiğinde alkollüydü. İyi bir viski bulunca içmeye devam etti. Erdoğan'a parmağını sallayıp akıl vermeye başladı. Başbakan patlayacak diye korktuk. Bayağı akıl vermeye başladı. Madde madde bir iki üç diyerek Başbakan'a neler yapması gerektiğini söylemeye başladı. Yanlışlarını anlatıp, doğrusunun ne olması gerektiğini, nerelerde eksikleri olduğunu dili dolanarak sıraladı. Başbakan çok bozuldu. Ama renk vermedi. Önce gülerek dinledi. Sonra sinirlenmeye başladı ama öfkesini göstermedi. Emre Aköz'ü kibar sayılabilecek bir tarzda savuşturdu. Fakat hayli gergin bir ortam oluştu. Sonunda Emre'yi uzaklaştırdılar da rahatladık. Bir ara işadamlarından biri, Soros bağlantılı olan Başbakan'a Güneydoğu politikası ile ilgili öğütler vermek istedi. Görmeliydin. Sanki bunlar her şeyi biliyor Başbakan da bilgisiz bir cahil çocuk. Yaklaşımları oydu. Başbakan bu işadamını da çok güzel paketledi.
 • Ahmet Hakan - İmam hatiplinin tekiymişim

  HİÇ zavallı imam-hatipli ile kolejli eşit olur mu? Ey bayan İvedik! (Nur Çintay) Madem kalkış noktan tahsil hayatlarıdır. Benim tahsil hayatım Tayyip Bey'inkine denktir. Buna ne diyeceksin? "Majestelerinin karikatüristi" Salih Memecan'ın eşi AKP Milletvekili Nursuna Memecan'ın "baş müzakereci" olmak için çırpınmasını, "Yok daha neler" diye karşıladım ya... Fırsatı ganimet bilen Nur Çintay Aköz, Radikal gazetesindeki sütununda topa girmiş...Bir yandan kocasına "Türk düşünce hayatının Recep İvedik'i" dediğim için benden rövanş almaya çalışmış. Bir yandan "Başbakanlı yemeğin davetlileri arasında ben de vardım" bilgisini sevinçli bir telaş ile kamuoyuna iletmiş... Bir yandan da kendisini yemeğe davet eden Memecan ailesini göklere çıkararak borcunu ifa etmiş... Nursuna Memecan manyak bir zekaya sahipmiş... Adamı diplomalarıyla dövermiş... İngilizcesi sular seller gibiymiş... Boğaz'ı yüzerek geçmiş... Iowa'yı baştan başa bisikletle dolaşmış... Korkunç çalışkan, çok net, çok sosyal bir kadın imiş... Buna mukabil... Ben ise imam okulu mezununun tekiymişim...
 • Oray Eğin -Bedava olsun yeterli

  BU çiftin (Emre Aköz-Nur Çintay), en büyük motivasyonu promosyondur. Bedava olsun, çamurdan olsun. AKP semalarında geçirdikleri zamanın özeti de bu. Karın tokluğuna yapmayacakları yok... Yeni Hayat Apartmanı'ndaki çok tartışılan yemekle ilgili en merak ettiğim şey gazeteci Emre Aköz'le eşi Nur Çintay'ın açlık durumlarıydı. Malum, Memecanlar'ın evinin minimalizmi özellikle vurgulanıyor. Bu sofraya da yansımış olabilir miydi acaba? Dahası, ev davetleri kalabalıksa aç doyurmak da zordur. Ya yeterli yemek olmaz ya da başkalarına ayıp olmasın diye tabak sadece göstermelik doldurulur. Hele bir de Başbakan davetliyse... Ama bu ikiliyi doyurmak her şeyden zordur. Bu yüzden de şu tarz konuşmaların yaşanıp yaşanmadığını düşündüm:

  Çintay: Emre, bir tabak daha mı yesem?

  Aköz: Saçmalama Nur, Başbakan'a ayıp olur.

  Ömer Çelik hâlâ yakışıklı Emine Erdoğan dünya tatlısı

  NURSUNA Memecan Robert Kolej mezunu. Boğaziçi Endüstri Mühendisliği'ni bitirmiş. Endüstri Tasarımı değil, mühendisliği. Bu manyak bir zeka, takır takır matematik kafası demek... Ömer Çelik (Kadınların zihnine eski bir Ayşe Arman röpüyle nakşolan AKP Adana milletvekili hâlâ motorlu mu bilmem ama hâlâ yakışıklı, hâlâ bekâr!) Emre Aköz (Başbakan'ın karşısında Talisker (isli bir viski) içen oydu, yalakalık böyle bir şey herhalde!)...

  BATI ülkelerinde böyle toplantılar olağandır. Ben Erdoğan'ı bir kez görmüştüm. Emine Erdoğan'ı hiç tanımıyordum. (Dünya tatlısı bir kadınmış. Hakikaten şaşırdım.

  O yemeğe kim katılmıştı?

  AK Parti İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan'ın Taksim Sıraselviler Caddesi Yeni Hayat Apartmanı'nda verdiği yemek davetine Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Koç Holding'in önemli isimlerinden Ali Koç, AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, Mudo'nun sahibi Mustafa Taviloğlu, TESEV Başkanı Can Paker, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve eşi Füsun Ezcacıbaşı, THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kozlu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Deniz Ülke Arıboğan, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Tosun Terzioğlu, Prof. Nur Vergin, Mehmet Altan, Eser Karakaş, Emre Aköz ve Nur Çintay katılmıştı. Nursuna Memecan medyada büyük ilgi gören davet için 'özel anlamlar yüklenmesin' dedi.

  Akşam
 • Etiketler : Memecan