MedyaFaresi MedyaFaresi

Ne faiz lobisi, ne dış güçler.. Düğmeye bakın kim basmış?

Hürriyet yazarı Taha Akyol, Gezi Parkı olaylarında meydanları dolduran gücü anlattı. İşte o çarpıcı analiz..

Eklenme: 10 Haziran 2013 13:42 - Güncelleme: 28 Mart 2016 15:44

Faiz lobisi ve destekçileri sivil darbe yapmak istedi!

Faiz lobisi kendinize gelin, ümüğünüzü sıkarım!

Taha Akyol, Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği faiz lobisi ve dış güçler imasını olayların sonucu olarak gösterdi. Ama olayların sebebine ise bakın neyi oturttu..

İşte o yazı..

Komplo ve gerilim

SİVİL darbe önlendi! Nedir o sivil darbe? Faiz lobisi ve dış destekçileri sokakları savaş alınana çevirerek hükümeti devirmek istemişler, işte bu önlenmiş.

Bunu savunanlar zamanlamaya dikkat çekiyorlar: Ne zaman faiz yüzde 5'e düştü, işte o zaman düğmeye bastılar, kontrol ettikleri iletişim kanallarıyla işaret verdiler, olaylar patladı, faiz yükseldi.

KİM DÜĞMEYE BASTI?

Olaylar yüzünden faiz ve dövizin yükseldiği, bundan da o sektörün kazançlı çıktığı doğrudur. "En çok kime yaramışsa o yapmıştır" şeklindeki komplocu mantıkla düşünürsek faiz lobisi "düğmeye basmış" olabilir...
Fakat, olayların kendisine bakarsak "düğmeye basan"ın kim olduğunu daha net görebiliriz.

30 Mayıs Perşembe sabahına kadar Gezi Parkı gösterileri, Türkiye'de zaman zaman gördüğümüz olağan çevreci gösterilerden biriydi... Sayılarının daha da azaldığı, çoğunun da uykuya daldığı sabaha karşı saat 05.00'te polis akıl almaz bir biber gazı hücumu yaptı, göstericileri sürükleyip, toparlayıp, çadırlarını yaktı...
Sonradan Başbakan Yardımcısı Arınç'ın ve İstanbul Valisi Mutlu'nun özür dilediği bu ölçüsüz güç kallanımı, bu şiddet, geniş kitlelerin tepkisini tetikledi, sokaklar, meydanlar böyle dolmaya başladı.
"Düğmeye basan" hükümetin emrindeki polisin bu şiddetidir; ne faiz lobisi ne dış güçler... Faizin, dövizin yükselmesi, faiz lobisinin kazançlı çıkması bir "sonuç"tur. Sebeplerle sonuçları karıştırmamak gerekir.

KOMPLO KÜLTÜRÜ

Halbuki, borsaya bakın, ne zaman "hükümet sert davranacak, olaylar tırmanacak!" diye endişe doğmuşsa borsa düşmüş, faiz ve döviz yükselmiş, bu durumun "sonucu" olarak faiz lobisi kazançlı çıkmıştır.
Başbakan yumuşak sözler ettiğinde borsa toparlamıştır.

GERİLİMİ TIRMANDIRMAK

Kitlelerin duygularını anlayıp yatıştıracak yumuşak yaklaşımlar, uzlaşmacı politikalar gerekirken "güç gösterisi" olarak mitingler düzenlemek, karşı-tepkiyi körüklemek ülkedeki gerilimi tırmandırmaktan başka neye yarar?! Gerilimin tırmanması ülkeyi nerelere sürükler?! Başbakan bunu çok iyi düşünmeli.

Taha Akyol / Hürriyet

Taha Akyol'un yazısının tamamını okumak için tıklayın...