MedyaFaresi MedyaFaresi

NATO Ege Denizinde görev yapacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, insan kaçakçılığını gözlemlemek için Ege'de görev yapan NATO gemilerinin görev sahasının bugünden itibaren genişleyeceğini açıkladı.

Eklenme: 07 Mart 2016 21:27 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 19:54

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, "NATO gemileri artık Türkiye ve Yunanistan'ın kara sularında da görev yapacak" dedi. Stoltenbeg, NATO'nun mülteci botlarını geri çevirmek gibi bir görevi olmayacağını, amaçlarının insan kaçakçılarını engellemek olduğunu belirtti.

Rusya'nın Doğu Akdeniz ve Suriye'deki askeri yığınağının da endişeye sebep olduğunu ifade eden NATO Genel Sekreteri, "Rusya'nın eylemleri, insani krizi alevlendirdi ve Türk sınırına daha fazla insanın yığılmasına sebep oldu. Türkiye ön cephede ve NATO, müttefiki Türkiye ile dayanışma içinde" dedi.

"RUSYA'NIN ASKERİ VARLIĞI DAEŞ'LE SAVAŞMAK İÇİN DEĞİL"

Başbakan Ahmet Davutoğlu da güneyden gelen büyük bir risk ve tehditle karşı karşıya olduklarını belirterek, NATO'ya gösterdiği dayanışma ve verdiği caydırıcı askeri destek dolayısıyla teşekkür etti. Başbakan Davutoğlu, Türkiye'yi güneyden tehdit eden ülkeler arasında IŞİD'in yanında PYD'yi de saydı, Rusya'nın ise IŞİD'le mücadele etmediğini söyledi. Ayrıca Davutoğlu "Yeni sığınmacıların geçmesine engel olmak için, AB-Türkiye bağlarını sıkılaştırmak için yeni bir öneri sunduk"  dedi.     

Davutoğlu, Ege'de de insani krizleri önlemek için NATO, Frontex ve Yunanistan ile birlikte çalıştıklarını vurguladı.