MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan’dan skandal S-400 yorumu

Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri eski Büyükelçisi Namık Tan, sosyal medya hesabından Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzelerini almasına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. "Sular ısınıyor" başlığıyla bir dizi açıklama yapan Tan'a Cumhurbaşkanlığından yanıt geldi.

Eklenme: 23 Mart 2019 17:30 - Güncelleme: 23 Mart 2019 17:42

Türkiye’nin eski ABD Büyükelçisi Namık Tan, Washington-Ankara hattında gerilime sebep olan Rusya’dan S-400 alımı konusundaki ısrarın ilişkileri ciddi bir şekilde gereceği yorumunda bulundu. ABD-Türkiye ilişkilerindeki olası bir gerilimin ekonomiye de olumsuz yansımaları olacağını kaydeden Tan, “S-400 meselesine hamaset zemininde yaklaşmak bize kaybettirir. Gerçekçi/soğukkanlı olmalıyız” dedi.

Kişisel Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede Namık Tan, “F-35’lerin imalatına yaptığımız katkının, bu bağlamda ortak üretim sürecinde yer almamızın, savunma sanayii şirketlerimize ciddi teknolojik kabiliyet, ülkemize gelir kazandırmakta olduğunu unutmamalıyız” diye ekledi.

NATO üyesi Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına dair anlaşma imzalaması ve sistemlerin temmuz ayında teslim edileceğinin açıklanması Ankara-Washington hattında gerginliği artırmıştı. ABD, Türkiye’ye yönelik başta F-35’lerin tesliminin askıya alınması ve yaptırımların uygulanmasını içeren bir dizi ‘caydırma’ adımı üzerinde duruyor. ABD’nin yanı sıra diğer NATO ülkeleri de Türkiye’nin S-400 almasına tepkili.

Etiketler : s-400 füzeleri