MedyaFaresi MedyaFaresi

Namaz kılmayan Türk olamaz!

Habertürk'te ekrana gelen \"Öteki Gündem\" programına dün gece şair İsmet Özel ve Aytunç Altundal konuk oldu.

Eklenme: 26 Şubat 2013 13:47 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 00:52

İstiklal Marşı’nı ilahi şeklinde okuyarak farklı yorum getiren, "Müslüman olmadan Türk olunmaz" sözüyle tartışma çıkaran şair İsmet Özel yine çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Özel, "Namaz kılmayan Türk olamaz" dedi.

Habertürk’te ekrana gelen "Öteki Gündem" programının dün geceki konukları şair İsmet Özel ve Aytunç Altundal, konu başlıkları ise "Türklük, Türklüğün tanımı ve değerleri" tanımlarıydı.

"MÜSLÜMAN OLMADAN TÜRK OLUNMAZ" DEMİŞTİ

Konuklardan İsmet Özel, birkaç yıl önce söylediği "Müslüman olmadan Türk olunmaz" sözlerinin bir benzerini bu kez canlı yayında söyledi. Özel, 2009 yılında bir konferansta "Burada sadece Müslümanın sözü geçer, Müslümandan başkasına söz hakkı tanımıyoruz" demişti.

Geçtiğimiz haftalarda Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde "Türklükten istifa ediyorum" diye yazan Ertuğrul Özkök için Altundal, "Ver bakalım o zaman şu kimliğini derim, çünkü Türklük bizim için bir kimliktir" dedi.

"NAMAZ KILMAYAN TÜRK OLAMAZ"

Şair İsmet Özel, konu Türklüğün tanımına gelince ilginç bir ifade kullandı. Özel, namaz kılmadan Türk olunmayacağını söyledi.

Özel şunları söyledi:
"Bir adam ’Ben Türk değilim’ diyorsa ben ona ’beter ol’ diyorum. Eğer birisi de ’Ben Türküm’ diyorsa ona ’nerenden belli’ diyorum. Namaz kılmayan Türk olamaz"

Diğer konuk Aytunç Altundal da tepki gösterdi.

TWITTER’IN GÜNDEMİ OLDU

İsmet Özel’in sözlerine Twitter’da da çok sayıda yorum geldi.

Feyzi İşbaşaran
İsmet Özel "Kürt’ler müslüman olduğum için Türk’üm demeli" İsmet Bey sizin eski şiirlerinizi okurum.Yenilerini okumam:))
İsmet Özel kesinlikle uçmuş "Namaz kılmayan Türk değil" dedikten sonra izlemeye gerek kalmadı.

Erkan Açıkgöz
İsmet Özel ’Namaz Kılmayan Türk olamaz’buyurmuş,bayramdan bayrama,ya da Cuma namaz kılmak Türk olmak için yeterli mi? kurtarır mı acaba :)

Ayşegül Yüksel
İsmet Özel demiş ama namaz kılmayan türk olur, ama o da öyle düşünüyor demek ki. Şair adam bu "düşünür düşünür" onun olayı o

Halim Baltacı
İsmet Özel Hocam Namaz kılmama sadece Ahirete borçla gitmeye sebeptir.. Türklük damarlarda dolaşan ve Babadan gelen Kanla alakalıdır.