MedyaFaresi MedyaFaresi

Musul'a askeri sevkiyat duruyor mu?

Bağdat'ın, Türk askerlerinin eğitim faaliyetleri için Irak'ın kuzeyindeki Musul'un yakınlarında bulunan Başika bölgesine gönderilmesine tepkisinin ardından, Başbakan Davutoğlu Irak Başbakanı Haydar el Abadi'ye bir mektup gönderdi.

Eklenme: 07 Aralık 2015 09:28 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 03:54

BBC'de yer alan habere göre, Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü yıpratacak herhangi bir adım atmayacağının belirtildiği mektupta, "Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya kuvvet intikali gerçekleştirilmeyeceği" ifade edildi.

Davutoğlu mektubunda, Türkiye'nin Irak'a IŞİD ile mücadelesinde her türlü desteği kararlılıkla vermeye devam edeceğini, bu konuda Irak hükümetiyle olan işbirliğini derinleştirmek istediklerini de belirtti.

Türkiye, Cuma gecesi Başika'ya en az 100 asker göndermişti.

Anadolu Ajansı askerlerin "Peşmerge güçlerinin eğitimi amacıyla 2,5 yıldır Musul'da bulunan Türk birliğinde yapılacak görev değişimi için gönderildiğini" duyurmuştu.

Asker sevkiyatının kendilerine danışılmadan yapıldığını belirten Irak merkezi hükümeti, Pazar günü yaptığı açıklamada 'Türkiye askerlerini 48 saat içinde çekmezse konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını' belirtmişti.

Bağdat Türkiye'nin bu adımının ulusal egemenliğinin ihlali olduğunu vurgulamıştı.

Doğan Haber Ajansı ise, eski Musul valisi Etil El Nuceyfi'nin sosyal medyadan yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Abadi'nin asker sevkiyatından haberdar olduğunu belirttiğini yazdı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü geçen yıl Musul'un kontrolünü ele geçirmişti.

Kentin düşmesi IŞİD'in yükselişi açısından önemli bir dönüm noktası olmuştu. Irak hükümetin kenti geri alma çabaları sonuçsuz kalmıştı.