MedyaFaresi MedyaFaresi

Mustafa Sarıgül'ün, CHP Lideri Deniz Baykal'ı devirme planının şifresi 999!!!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bayrak açan Şişli Belediye Başkanı Mustafa 9 Eylül'de CHP Genel Merkezi önünde yapacakları eylem için "999" parolasıyla hareket edecek!!! İşte o eylem planı!!!

Eklenme: 17 Ağustos 2007 15:18 - Güncelleme: 01 Aralık 2015 15:16

 

 

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, muhalefet çalışmalarına hız verdi. Son olarak Ankara'da kurmaylarıyla bir araya gelen Sarıgül, çalışmalarıyla ilgili olarak soruları yanıtladı.

9 Eylül'de CHP Genel Merkezi önünde bir eylem yapma kararı aldıklarını ifade eden Sarıgül, parolalarının "999" olduğunu söyledi. Sarıgül, şöyle dedi:

"9'uncu ayın 9'unda, saat 9'da CHP Genel Merkezi'nin önündeyiz. Demokratik yönetim için, CHP'nin demokratikleşmesi, ve yeteneksiz yöneticilerden kurtulması için eylem yapacağız. Biz kurultay istemiyoruz. Sayın Baykal'a 'siyasetten çekil' çağrısı yapmak için oraya geliyoruz. Kendi seçtiğin delegelerle yıllarca genel başkan olabilirsin ama halkın oyunu alamıyorsun. Seçimlerde başarısız oldun." Sarıgül, CHP Genel Merkezi önünde binlerce kişinin toplanacağını ileri süren Sarıgül, Türkiye'nin her yerinden katılım beklediğini ifade etti.

"HALK HAREKETİYİZ"

CHP eski İstanbul Milletvekili Hasan Aydın da 9 Eylül'de yapacakları eylemin, "demokratik bir etkinlik" olduğunu ileri sürdü. Aydın, "Çünkü bizim hareketimiz halk hareketi. Delege hesabı değil" dedi.

Amaçlarının solda yeni bir parti kurmak olmadığının altını çizen Aydın, "Bizim amacımız Deniz Baykal'ı göndermek. CHP'nin bu kötü yönetimden kurtulması lazım. Bu kötü yöneticileri öyle ya da böyle indireceğiz" diye konuştu.

Hasan Aydın, CHP'li yöneticilerin kendileri için "CHP'ye çalışıp çalışmadıkları bile meçhul, CHP'nin aleyhinde çalıştıkları bile söyleniyor" şeklindeki iddialara da yanıt verdi. Aydın, şunları söyledi:

"Eğer dedikleri doğruysa bizi partiden atmaları lazım. Mert delikanlı insanlar bunu ispatlar, partinin aleyhine çalışanları partiden atarlar. Bunu dedikodu şeklinde yapılması yanlış.

Yani biz partiye oy vermedik onun için mi yüzde 20 oldu. Biz oy verseydik, CHP tek başına iktidar mı olacaktı. O zaman orada niye duruyorlar. Partinin iktidar olup olmaması bize bağlıysa ne diye orda duruyorlar. Yani suçlu biziz."

"555K, 666K"

Sarıgül'ün, "999" parolasına benzer ilk eylem 5 Mart 1966 yılında "555 K" (5'inci ayın 5'inda saat 5'te Kızılay'da) parolası ile gerçekleştirilmişti. Birçok üniversite öğrencisinin katıldığı eyleme CHP lideri Deniz Baykal'ın da katıldığı ve dönemin Başbakanı Adnan Menderes'i yuhaladığı ileri sürülmüştü. Ancak Baykal, hakkındaki bu iddiaların doğru olmadığını ifade etmişti.

CHP'de diğer bir parola da 666K olarak belirlenmişti. 5 Haziran 1977 seçimlerinin ardından yapılacak kutlamalar için partililer 6. ayın 6'sında saat 6'da Kızılay olarak kampanya yapılmıştı.

"999" aynı zamanda TRT'nin ilk kurulduğu yıllarda büyük ilgi gören İngiliz yapımı bir polisiye dizinin de adı olmuştu. "999" bir süre Londra Polis Teşkilatının da acil yardım telefonu olarak kullanılmıştı.