Abone Ol

Mustafa Destici'den Önemli Açıklamalar

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Pazar Siyaseti programında Pınar Işık Ardor'un gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi.

Mustafa Destici'den Önemli Açıklamalar

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, tv100'de yayınlanan Pazar Siyaseti'nde Pınar Işık Ardor'un gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi.

İşte Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin açıklamalarındna önemli satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı Errdoğan, parti genel merkezimize en son 2018 yılında gelmişti. Tabii biz o süre içinde Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ve AK Parti Genel Merkezi'nde ya da başka yerlerde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştük. Somali'de hayatını kaybeden Cumhurbaşkanlığı Özel Harekat Şube Müdürü'nün evine taziyeye gitmiştik eşimle. Orada Sayın Cumhurbaşkanı da gelmişti. Epey bir sohbet imkanımız oldu kendisiyle. Tabii bu ziyaret biraz daha anlamlı bir ziyaret. Kıymetli bir ziyaret. Bir saat süren bu görüşme çok kıymetlidir partimiz adına. Sayın Cumhurbaşkanımız doğal bir insan. Ben geçmiş Cumhurbaşkanlarına baktığımda hatırlamıyorum Büyük Partisi'ni ziyaretlerini.  Ya da başka partilerin... Rahmetli Özal Türkiye'de Cumhurbaşkanlarıyla ilgili algıyı değiştirmişti. Çünkü Özal'dan önceki Cumhurbaşkanlarına baktığınız zaman onlar, resmi tavır içindeydiler. Çoğu askeri kökenliydi.

"Cumhur İttifakı'nın bir ortağıyız"

Cumhur İttifakı içerisinde ittifak ortağıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızla bir saat süren görüşmede öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum, siyasi durum, 2023 seçimleri erken seçim var mı, yok mu? İttifaklar meselesi... Bütün bunları konuştuk.

Tabii sahada Cumhur İttifakı bileşenlerin yükselmesi, uyumunun artması bütün bunları konuştuk. Bunun dışında geliri düşük olan vatandaşımızın içinde bulunduğu durum, şartlar, fırsatçılar, stokçularla birlikte ücretli öğretmenlerin durumu ve  Fahri Kur'an kursu öğreticileri de görüşmenin gündemindeydi.

"BBP, ilkelerinden asla vazgeçmez"

Biz kurulduğumuz günden beri yapıcı, yol gösterici ve sorumlu bir siyasi anlayış içerisinde hareket ediyoruz. Biz ilkelerimizden hiçbir zaman vazgeçmedik. Cumhur İttifakı içerisinde olmamız ilkelerimizden vazgeçmemiz anlamına gelmiyor. Bu konuda da kimsenin bizden böyle bir talebi yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ekonomiye ilişkin tutumumuzla ve açıklamalarımızla ilgili bir iması dahi olmamıştır. Evet biz İttifakı'nın üyesiyiz. Ama ayrı bir partiyiz.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ekonomide gelinen son duruma ilişkin şu bilgileri kaydetti:

Türkiye'de gelir adaletsizliği var, gelir adaleti çok zayıf. Uçurum var. Fahiş fiyat artışlarının sorumlusu son satıcı, vebal son satıcıda.

Halden çıkışı 7, markette 30 liraysa bunu müsebbibi marketçi. 2 bin şubesi olan markete 2 milyon ceza verirseniz şube başına bin lira düşer. İlk para cezası, anlamazsa kapatacaksınız. Yetmezse odalardan çıkarılacak, toplumun dışına itilecek. Bir  Hal Yasası'nın çıkması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızla bu konudaki görüşümüz ortak.

3600 Ek Gösterge bu yıl içerisinde çıkacak. EYT’yi bir hak kaybı olarak görüyorum. EYT’nin kademeli olarak çıkacağını ümit ediyoruz.

Seçim barajı ve ittifaklarla ilgili konuşan Destici şunları söyledi:

"Cumhur İttifakı'nın adayı net olarak Cumhurbaşkanı Recap Tayyip Erdoğan'dır"

Barajın yüzde 7'ye düşmesi olumludur. Ancak yüzde 3 olması için iki kere görüşme yaptık. Bu bizim ilkesel bir duruşumuzdur.

Seçime Cumhur İttifakı içinde, kendi partimiz ve amblemimizle katılacağız. Sayın Ali Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu’yla bu anlamda uyuşamayacağımız pek çok nokta var. Bunlardan bir tanesi terörle mücadele, siyasi bölücülük. Kürt sorunu vardır diyerek HDP ile görüşüyorlar. HDP ile görüşmek PKK ile görüşmektir.

Cumhur İttifakı'nın adayı net olarak Cumhurbaşkanı Recap Tayyip Erdoğan'dır.

Millet İttifakı’nın 6 partisinin de Cumhurbaşkanı adayı farklı. Dolayısıyla bir isim üzerinde uzlaşmaları kolay değil. Bunun için açıklayamıyorlar, seçim dönemine bırakıyorlar.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanlığı adaylığını en çok hak eden kişi Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Kılıçdaroğlu'nun ziyaretlerini doğru bulmuyorum. Bunlar siyasi propaganda amaçlı.

Türkiye'nin göçmen politikasına ilişkin konuşan Destici, "Mülteciler Türkiye'nin geleceği için tehdit, savaş sona erdikten sonra gönderilmeliler. Mültecilerin Türkiye'nin başına kaos açma endişesi taşıyorum." dedi.