MedyaFaresi MedyaFaresi

Müslüman gazeteden tuhaf Hz. Muhammed dergisi

Hollanda'da yayımlanan bir Müslüman gazetesi DeMoslimkant, Muhammed Peygamber'in hayatını anlatan bir dergi çıkarmaya hazırlanıyor. De Moslimkrant gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni, renkli kuşe kağıda basılacak dergiyi "seksi bir görünüme sahip olacak" sözleriyle...

Eklenme: 20 Şubat 2015 01:35 - Güncelleme: 27 Mart 2016 11:30

Yayıncı, derginin İslam dininin peygamberi hakkındaki yanlış bilinenleri düzeltmeyi amaçladıklarını söylüyor.

Fas asıllı Brahim Bourzik'e göre "Muhammed Peygamber de seksi biriydi" ve bu nedenle derginin görünümü de bu yönde olmalı.

Müslüman gazetesinin haberine göre, "Muhammed" adlı dergi Ramazan başlamadan bir hafta önce bayilerde olacak.

Haziran ayında yayın hayatına başlayacak olan dergi Muhammed Peygamber'in yaşamından kesitler sunacak.

Yayıncılara göre Muhammed Peygamber, batıda "çok iyi bir itibara" sahip değil. Bunun nedeni de süre gelen yanlış kanı ve bilgi eksikliği.

Yayıncılar 'Muhammed' dergisiyle, bu yanlış kanıyı ortadan kaldırmayı amaçladıklırını söylüyor.

Dergi en az 15 bin adet basılacak.

Genel Yayın Yönetmeni Bourzik, gazete bayilerinin yanı sıra Türk ve Fas camilerinde de satışa sunulacağını söylüyor.

5 ya da 6 eurodan satılacak dergi, 63 sayfa olacak.

'Clooney olsa kıskanırdı'

Dergide Muhammed Peygamber'in hayatı ve günümüz dünyası ile ilgili konular olacak.

'Muhammed' dergisinde, Peygamber'in hayatından alınmış, çeşitli yemek tarifleri de paylaşılacak.

Bourzik, derginin "seksi bir görünüme" sahip olacağını vurguluyor. Genel Yayın Yönetmeni'ne göre bu uygunsuz bir şey değil.

Bourzik, "Muhammed seksi bir adamdı. 9 tane eşi vardı. Bütün bu eşleri mutlu edebilmek için mutlaka seksi olmak zorundasın" diyor.

Brahim Bourzik, Muhammed Peygamber'in bir dahi olduğunu da belirtiyor ve "Ruhani liderdi. Aile babasıydı. Zannederim George Clooney onu kıskanırdı" diye konuşuyor.

'Peygamberi reklamına alet etmesin'

Muhammed dergisi editörü Brahim Bourzik'in açıklamalarına Hollanda'da yaşayan Müslüman toplumundan da tepki geldi.

Charlie Hebdo saldırısı sonrası Hollanda'da başlatılan, "Bu benim İslamım değil" kampanyasının öncülerinden işadamı Abdurrahman Akbulut, Brahim Bourzik'in açıklamasını kınadığını söylüyor.

Bourzik'in, dergi reklamı için İslam Peygamberini kullandığını belirten Akbulut, "Şiddetle kınıyorum. Peygamberimizi kimse reklam aracı olarak kullanamaz. Resulullah, kimsenin promosyon malzemesi değildir " diye konuşuyor.

Akbulut, reklam yapmanın başka yolları da olduğunu söylüyor. "İstiyorsa para verelim onu harcadın. Ama peygamberimizi bu işe alet etmesin" diyor

'Doğru değil'

Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyon Başkanı Arif Yakışır da, Bourzik'in, "Muhammed Peygamber de seksi bir insandı" açıklamasını doğru bulmadığını, kendisinin bu görüşünü paylaşan çok sayıda Müslümanın bulunduğunu aktarıyor.

Bourzik'in, son günlerde Müslümanlarla ilgili yaşanan gelişmelere istinaden böyle bir açıklama yapmış olabileceğini söyleyen Yakışır, "Şahsen ben bir bağ kuramadım" diyor..

Yakışır, Brahim Bourzik'in, Muhammed Peygamber'in "bütün eşlerini gönüllediğini ve hakkını verdiğini" söylediğini anımsatıyor ve "Bunlar onun kendi görüşleri. Katılmam, doğru bulmam mümkün değil" görüşünü dile getiriyor.

'Medyanın dikkatini çekmek için'

Müslüman gazetesi yazarlarından biri olan Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Avrupa Parlamentosu adayı Alaattin Erdal da "Muhammed Peygamber ile ilgili "seksi" ifadesini biraz garipsediğini vurguluyor.

Erdal, Bourzik'in medyanın dikkatini çekmek için bu ifadeleri kullandığını düşünüyor. Muhammed dergisinin, Peygamberin aile yaşamı ve insan yönünü işleyeceğini belirten Erdal, "seksi" tanımlamasından, cinsel hayatının ele alınacağı anlaşılmaması gerektiğini vurguluyor.

Alattin Erdal, dergide Muhammed Peygamber'in baba, eş, komutan ve imam gibi yönlerinin anlatılacağını belirtiyor ve derginin içeriğine ilişkin şu bilgileri veriyor:

"Dergide Peygamberimizin cinsel hayatı işlenmeyecek. Farklı din, aşiret ve milletlerden eşleri vardı. Medine'de barışı sağlamak için farklı aşiretlerden hanımlarla evlendi. Enişteleri olduğu için, aşiretlerin silah çekmesini engelledi. Asan, kesn biri değildi. Dergide onun insan yanı anlatılacak."

"Bourzik rahat bit insandır. Bu tür ifadeleri rahat kullanıyor" diyen Erdal, Muhammed dergisinin ciddi bir yayın olacağını söylüyor.

BBC TÜRKÇE