MedyaFaresi MedyaFaresi

Murat Yetkin: Erdoğan’ın yeni taktiği CHP ile İyi Parti’nin arasını açmak

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni taktiğinin "CHP ile İyi Parti'nin arasını açmak olduğunu" belirtti.

Eklenme: 27 Nisan 2019 16:35 - Güncelleme: 27 Nisan 2019 16:47

Erdoğan'ın bugün Kızılcahamam'da danışma kampını açarken yaptığı konuşmada İyi Parti'nin ismini anmadığına dikkat çeken Yetkin, Cumhurbaşkanı'nın "İstanbul seçimleri tekrarlandığı takdirde, CHP’yi HDP ile hatta PKK ile bir göstererek 31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’na oy veren İyi Parti seçmeninin sandığa gitmemesini sağlamayı" hedeflediğini belirtti.

Yetkin'in "Erdoğan’ın yeni taktiği: CHP ile İYİ Parti’nin arasını açmak" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Erdoğan’ın İYİ Parti’ye dokunmamasının nedeni, sadece –Pazartesi günü önemli açıklamalar yapacağı öne sürülen- MHP lideri Bahçeli’ye karşı elinde bir koz tutma çabası değil. Bununla birlikte, İstanbul seçimleri tekrarlandığı takdirde, CHP’yi HDP ile hatta PKK ile bir göstererek 31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’na oy veren İYİ Parti seçmeninin sandığa gitmemesini sağlamak.

Tutar mı? Konuştuğum İYİ Parti kurmayları “Bizim seçmen eğitimli, bu oyuna gelmez” diyor. YSK’nın İstanbul’da seçim tekrarına gitmesi halinde şapkadan daha neler çıkacağını bilmiyoruz. Erdoğan’ın konuşmasında “Adalet ve İçişleri Bakanından Aile Bakanına kadar” talimat verdiğini “bunların” diye hitap ettiği CHP’nin üzerine her zeminde gidileceğini söylediği unutulmamalı. Ne de olsa 16 küsur yıllık devlet yönetim tecrübesiyle, neler yapılabileceğini bilerek konuşuyor Cumhurbaşkanı.

Bu süreçte belirleyici olan yine de YSK’nın vereceği karar.

Ancak bu arada, YSK Başkanı Sadi Güven’in, (Tele-1 yayınında ortaya konduğu üzere) AK Partili belediye başkanlarının, siyasetçilerin ziyaretini “hemşeri ziyareti” sayarak kabul etmesi, orada siyasi yorumlara izin vermesi, tarafsızlık görüntüsünün zedelenmesine neden oluyor.

AK Parti, bu arada İstanbul’un Büyükçekmece ve Maltepe ilçelerinde sandık kurullarının kamu görevlilerinden oluşmadığı gerekçesiyle yaptığı itiraza ek olarak (ki Erdoğan İş Bankası, Garanti Bankası gibi isimler vererek suçlamada bulundu) bir de “kısıtlı seçmen” itirazında bulundu. 5,515 kişinin daha ilçe seçim kurullarınca soruşturulması kararı bunu gösteriyor. Kısıtlı seçmen, hem akıl sağlığı kendi başına iş görmeye uygun olmayan vatandaşlar için, hem yaşlılık ve engellilik nedeniyle kendi başına iş göremeyecek vatandaşlar için, hem de bir yıldan fazla özgürlüğü bağlayıcı ceza alan mahkûmlar için kullanılıyor. Bu son alt başlık, özellikle Maltepe Cezaevinde usulsüz oy kullanıldığı iddialarını da içeriyor.

YSK bunun için de ek süre başlatmış bulunuyor.

Bunun anlamı, YSK kararının Mayıs’ın ilk haftasına sarkma ihtimali ki, İstanbul seçimlerini iptal ve tekrar kararı çıkarsa, seçim kampanyası tam Ramazan ayına denk gelecek. Bu durumda AK Parti’nin seçim tekrar hedefi olan 30 Haziran tarihi, 7 Temmuz’a da kalabilir. Yani, AK Parti bir yandan İstanbul’daki CHP seçmeninin tatil planlarını da hesaplarına katmaya devam ediyor.


Murat Yetkin'in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Etiketler : Murat Yetkin