MedyaFaresi MedyaFaresi

Murat Yetkin: Erdoğan büyük risk alıyor; Büyük risklerin kazancı da kaybı da büyük olabilir

Gazeteci- yazar Murat Yetkin, "Seçime 10 gün kala sonucunu belirleyecek 5 etkeni" yazdı. Yetkin seçimi belirleyecek etkenlerin "Ekonomi etkeni, mağduriyet etkeni, Erdoğan etkeni, ittifak etkeni ve seçim yorgunluğu etkeni" olduğunu belirtti.

Eklenme: 20 Mart 2019 17:13 - Güncelleme: 20 Mart 2019 17:18

Yetkin, "Erdoğan etkeni" ile ilgili olarak  "Erdoğan seçmene “aslında beni seçmiş olacaksınız” diyerek hükümet yetkilerinden sonra belediye yetkilerini de fiilen elinde toplama işareti veriyor.

Oysa bu durum AK Parti’nin ağır toplarını arka planda bırakıyor" diye yazdı ve ekledi: "Erdoğan, bütün muhalif adayların karşısına tek başına kendisini koyarak büyük risk alıyor; büyük risklerin kazancı da kaybı da büyük olabilir."

Yetkin'in yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"ERDOĞAN ETKENİ: Erdoğan’ın toplumdaki desteği AK Parti’ye verilenden yüksek. Hatta MHP seçmeninin ciddi bir kısmının da ülkenin lideri olarak Erdoğan’ı saydığı kamuoyu araştırmalarında görülüyor.

Cumhurbaşkanı, burada yola çıkarak bu seçimde AK Parti adaylarını da gölgede bırakacak şekilde 81 il ve 992 ilçedeki bütün muhalefet adaylarının karşısına, bizzat kendisini koyarak kampanya yürütüyor.

Seçmene “aslında beni seçmiş olacaksınız” diyerek hükümet yetkilerinden sonra belediye yetkilerini de fiilen elinde toplama işareti veriyor. Oysa bu durum AK Parti’nin ağır toplarını arka planda bırakıyor.

Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı seçimini öne aldırmasıyla son Başbakanlık makamını bir yıl önce bıraktıktan sonra, Meclis Başkanlığı makamından da (kendi deyimiyle) “erken emekli” edilen İstanbul belediye başkan adayı Binali Yıldırım gibi “iki numara” niteliğindeki bir isim dahi gölgede kalıyor.

Ankara’da Mehmet Özhaseki gibi bakanlık yapmış adayların, İzmir’de Nihat Zeybekçi’nin, rakipleri Mansur Yavaş ve Tunç Soyer ile kamuoyu önünde tartışmak istediklerini dile getiriyorlar, ancak henüz izin alabilmiş değiller.

Erdoğan, bütün muhalif adayların karşısına tek başına kendisini koyarak büyük risk alıyor; büyük risklerin kazancı da kaybı da büyük olabilir."

Etiketler : Murat Yetkin