MedyaFaresi MedyaFaresi

Muhteşem Yüzyıl’da sakıncalı kitap göndermesi!

MEDYAFARESİ VİDEO- Pargalı'nın Machiavelli'nin Prens kitabıyla ilgili konuştuğu sahne yasaklı ve sakıncalı kitaplara gönderme olarak değerlendirildi.

Eklenme: 10 Ocak 2013 14:05 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 13:20

MUHTEŞEM YÜZYIL’DA SAKINCALI KİTAP GÖNDERMESİ.. VİDEO

Muhteşem Yüzyıl’ın dün yayımlanan bölümünde bir sahne, son günlerde gündeme oturan ‘sakıncalı kitaplar’ ile iilgili bir gönderme olarak değerlendirildi.
Yüzlerce kitabın yasaklı bulunduğu ülkemizde son günlerde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 100 Temel Eser listesine alınarak öğrencilere tavsiye edilen  ‘Şeker Portakalı’ adlı çocuk kitabına soruşturma açılması ve yine 100 temel eser arasında bulunan John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ adlı kitabının sakıncalı bulunmasına geçtiğimiz ay Başbakan’ın eleştirilerine maruz kalan Muhteşem Yüzyıl dizisinden gönderme geldi.
Fransız Büyükelçisi’nin Pargali İbrahim Paşa’yı ziyareti sırasında kendisine istediği kitabı bulduğunu ve gemide olduğunu müjdelemesinin ardından bir diğer sahnede söz konusu kitap Pargalı’ya sunuldu.
Sahnede, iftar vaktinde, Ayaz Paşa, Barbaros Hayrettin Paşa ve Matrakçı Nasuh Efendi ile yemek yediği sırada İbrahim Paşa’nın sarayını ziyaret eden Fransız Büyükelçisi, “İstemiş olduğunuz kitap elime ulaştı, arzu ederseniz takdim etmek isterim” sözleriyle Machiavelli’nin Prens adlı kitabını ‘lanetli kitap’ olarak sunuyor.
Pargalı İbrahim Paşa, kitabı eline alırken ‘lanetli kitap’ diyerek kitabın kapağına göz gezdiriyor ve “Bir kitaptan korkulduğunu da ilk defa görüyorum” sözlerini söylüyor.
Hemen ardından Barbaros Hayrettin Paşa’ya dönen Pargalı, ” Ne dersin Hızır Hayrettin Paşa?” diye soruyor.
Hayrettin Paşa’nın “Bu kitabın şeytan tarafından yazdırıldığını söylüyorlar paşam” sözleri üzerine Pargalı İbrahim,  “Bakalım ne yazdırmış şeytan” diyerek kitabı okumaya koyuluyor.

82. BÖLÜMÜN FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

MUHTEŞEM YÜZYIL’DA DENİZ ÇAKIR! VİDEO

HÜRREM SULTAN’A ŞAŞIRTAN KUR’AN HEDİYESİ! VİDEO

DENİZ ÇAKIR MUHTEŞEM YÜZYIL’DA.. FOTO GALERİ

HÜRREM SULTAN’DAN OLAY YARATAN NAMAZ KILMA SAHNESİ! VİDEO

HÜRREM’İN BAŞÖRTÜLÜ SAHNESİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

MERYEM UZERLİ’NİN CESUR POZLARI İÇİN TIKLAYIN

HÜRREM’İN İNTİKAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

MERYEM UZERLİ CHE GUEVARA HAYRANI ÇIKTI

MERYEM UZERLİ’DEN ÇOK ÖZEL FOTOĞRAFLAR.. FOTO GALERİ

HÜRREM SULTAN FRİKİK VERDİ VİDEO

HÜRREM SULTAN’I HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ