MedyaFaresi MedyaFaresi

Muhammed Çetin THY'nin upgrade listesinden çıkarıldı

Muhammed Çetin'in upgrade listesinden çıkarıldığı öğrenildi.

Eklenme: 22 Şubat 2014 12:57 - Güncelleme: 27 Mart 2016 12:20

HY uçağı ile dün akşam İstanbul’dan Karaçi’ye giderken yaşanan koltuk krizi sonrası üç saatlik bir gecikmeye neden olan İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin’in adının TBMM tarafından Upgrade (uçakta bir üst sınıfa yükseltme) listesinden çıkarıldığı öğrenildi. Ancak dün akşam Havalimanında yaşananlara rağmen ön sıradaki yerinden kalkmayan Çetin 3 saatlik gecikmeyle İstanbul’dan Karaçi’ye Busıness Class koltukta gitti.

THH "UPGRADE LİSTESİ BİZE TBMM'DEN GELİR"

Bu konuda THY Basın Müşavirliği yetkilileri şu bilgiyi verdi: “ Bu uygulama çok eskiden beri yapılmaktadır. Her yıl TBMM’den bize bir liste gelir. Bu listede milletvekilleri de vardı. Biz bu listeyi bilgisayar sistemimize uygulanması koşuluyla yerleştiririz. Milletvekili de biletini ekonomi sınıfı olarak alır ve bileti aldığı anda sistem onu gördüğü için bileti Upgrade edilerek Busıness sınıfa çevrilir. Bu olayda adı geçen milletvekili için Yönetim Kurulu’nun aldığı bir karar nedeniyle adı listeden çıkartılmış. Görevli arkadaşlarda sistemde gözükmediği için kendisini upgrade etmemişler. Uzun süren söylemlere rağmen milletvekili Çetin oturduğu koltuktan kakmamıştır. Yolcuların daha fazla mağdur olmamaları için uçak 3 saatlik bir gecikmeyle hareket etmiştir. Hukukçularımız olayla ilgili incelemeyi başlatmıştır.”

NELER YAŞANDI

AK Partiden ayrılan Muhammed Çetin dün akşam 20.00’de THY’ye ait bir uçakla İstanbul’dan Karaçi’ye gitmek için Atatürk Havalimanı VIP Salonuna geldi. Çetin burada daha önceden aldığı ekonomi sınıfı biletini görevliye verdi ve hakkı olduğunu iddia ettiği Busıness Clas sınıfta oturmak için biniş kartını istedi. Ancak kendisine THY tarafından adı bilgisayarda görülmediği için Upgrade olarak tanımlanan Busıness sınıf hakkı olmadığı bildirildi ve ekonomi sınıf biniş kartı verildi. Buna itiraz eden Muhammed Çetin hakkı olduğunu söylemesine rağmen biniş kartı değiştirilmedi. Bunun üzerine uçağa binen İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin bu kez uçakta kendisine ayrılan 11.F’de değil ön tarafa oturdu. İşte bu andan sonra kabin görevlileriyle milletvekili arasında ve araya polisin de girdiği 3 saatlik bir karmaşa yaşandı. Sonuçta Muhammed Çetin kendisine ayrılan koltuktan kalkmadı ve Busıness sınıf yolcusu olarak saat 23.00’de Karaçi’ye gitti.

 

Neler yaşanmıştı?