MedyaFaresi MedyaFaresi

MHP içi muhalefette Meral Akşener krizi!

MHP’de tüzük kongresi için harekete geçen üç iddialı aday arasında sorun yaşanıyor. Sinan Oğan ve Koray Aydın kanadı, Akşener’in ayrı hareket ettiğini, bu durumun delegede endişe yarattığını söylüyor.

Eklenme: 15 Aralık 2015 15:12 - Güncelleme: 24 Mart 2016 07:34

1 Kasım seçimlerinden sonra genel başkanlık tartışması yaşanan Milliyetçi Hareket Partisi’nde üç iddialı aday tüzük kongresi toplanması için harekete geçti. Koray Aydın, Sinan Oğan ve Meral Akşener... Bu üç isim genel merkez ile karşı karşıya gelmekten çekinen delegeye güven vermek için kongre toplanıp tüzük değiştirilene kadar ortak hareket etme kararı aldı. Bu doğrultuda ortak bir metin üzerinden delegeden imza toplama çalışmaları da başladı. İlk etapta verilen bilgilere göre genel başkanlık yarışı başlarsa bu adaylar en çok oyu alan aday etrafında birleşeceklerdi.

Ancak henüz daha bu aşamaya bile gelinmeden muhalifler arasında sorun yaşanmaya başladı. Koray Aydın ve Sinan Oğan cephesinden alınan bilgilere göre bu sorunun adı, Meral Akşener. Oğan ve Aydın’a yakın isimlere göre Akşener’in bireysel hareket etmesi delegede güvensizlik yaratıyor. Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklara göre “kongre toplanamaması durumunda genel merkez ile karşı karşıya gelmekten endişe eden delege, adayların ortak çalışması durumunda imza vermeye hazır. Ancak ayrı ayrı çalışılması durumunda yeterli imza toplanamayacağından endişe ettiği için imza vermekte tereddüt ediyor.”

Akşener’in gönderdiği SMS

Akşener’in bireysel hareket ettiğine ilişkin bilgilerin kendilerine delegeden geldiğini söyleyen Aydın ve Oğan’a yakın kaynaklar, her şeyin Meral Akşener’in ekibi tarafından MHP delegelerine gönderilen bir SMS ile başladığını söyledi. O mesajda Meral Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Değerli Üst Kurul Delegesi Ülküdaşım,

Bugün yaptığım basın toplantısı ile Olağanüstü Kurultay için delegelerimizden noter onaylı imza toplanması çalışmalarımızı başlattım. Yarından itibaren siz delege arkadaşlarımı şahsen arayacağım. Noter onaylı dilekçeler sizin tercih ettiğiniz aday adına ayrı ayrı toplanacaktır.”

Mesajın en altında ise Akşener’in özel iletişim bilgilerine yer veriliyor.

Bu mesajdaki “ayrı ayrı” vurgusunun imza toplama çalışmalarında delegede güvensizlik yarattığı iddia ediliyor. Oğan ve Aydın’a yakın kaynaklar bunun süreci sabote ettiğini, delegenin hem genel merkeze karşı imza atıp atmama hem de hangi adayı seçeceğine ilişkin karar vermek durumunda kaldığını belirtti.

Bu zor kararı vermek durumunda kalan delegenin imza vermemesinden endişe eden muhalif kanada yakın isimlere göre bugüne kadar kongre için gerekli sayının üzerinde imza toplandı. Ancak bu imzaların 700-800’e ulaşması gerektiğini belirten kaynaklar, aksi takdirde genel merkezin baskıları sonucunda bazı delegelerin imzalarını geri çekebileceğini  ya da sürecin mahkemeye taşınıp uzayabileceğini ifade etti.

“Meral hanım ayrı hareket etmiyor”

Al Jazeera’nin görüştüğü Meral Akşener’e yakın isimler ise bu değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Akşener’e yakın isimler, “Meral hanım ayrı hareket etmiyor. Daha en baştan kendisi rekabet içerisinde işbirliği yapılacağını söyledi. Burada kapsayıcılığı yapan da Meral hanımın kendisidir. Baştan bu şekilde anlaşılmıştı. Delegeye istediğiniz adaya verebilirsiniz denildi. Meral hanım da bu doğrultuda hareket ediyor.” diye konuştu.

Bir yandan bu sorunlarla uğraşan muhalifler bir yandan da imza toplama çalışmalarına devam ediyor. Kongre konusunda ne kadar imza toplandığı konusu birkaç hafta içinde netleşecek. Mükerrer imzalar ayıklandıktan sonra dilekçeler MHP Genel Merkez’ine gönderilecek. MHP yönetiminin yeterli imza toplansa bile kongreye izin vermeme yönündeki kararlılığı da devam ediyor. Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar muhalif kanadın topladığı imzaların 700-800’e ulaşmaması durumunda kongre konusunun mahkemeye taşınacağına kesin gözüyle bakıyor.

Kaynak: Al Jazeera