MedyaFaresi MedyaFaresi

Müge Anlı'yı da dinlemişler

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün dinleme kararlarını incelemeye devam ediyor. Yaklaşık 250 kişinin yasadışı dinlemeleri de soruşturma dosyasına girdi.

Eklenme: 26 Temmuz 2014 09:45 - Güncelleme: 27 Mart 2016 09:28

Listedeki en ilginç isimlerden biri Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün teyzesinin oğlu Seyrullah Vatansever. Öz’ün, kendisi hakkında konuşan teyzesinin oğlunu Ergenekon kapsamında ‘Serhat’ adı altında dinlettiği ortaya çıktı.
 
Aydın Doğan da dinlenmiş
 
Müfettişlerin tespitine göre, Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan da dinlenildi. Doğan’ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile eşi Mehmet Ali Yalçındağ da dinlenenler arasında yer aldı. Alaton’un kızı Leyla Alaton, Ergenekon kapsamında Leyla Altın adı ile dinlenildi.
 
Garih’in kızı da listede
 
Öldürülen iş adamı Üzeyir Garih’in kızı Dalia Garih de Ergenekon kapsamında ‘Deniz Garip’ adı ile dinlendi. Dinlenenler arasında gazetecilerde yer aldı. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, ‘Fatih ve Fatih Altay’ adı ile Ergenekon kapsamında dinlenildi. Köşe yazarı Oral Eğin de ‘Orhan ve Orhan Eğri’ adı altında yine Ergenekon kapsamında dinlemeye alındı. Gazeteci Saygı Öztürk de Ergenekon kapsamında dinlenen isimler arasında
 
Müge Anlı, Müge Öztekin oldu
 
TV Programcısı Müge Anlı da dinlenenler arasında yer aldı. Müge Anlı, organize suç kapsamında ‘Müge Öztekin’ adıyla dinlendi. Yine dinlenen isimler arasında MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de yer alıyor. Külünk kayıtlarda ‘Metin’ olarak geçerken, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ‘Rıfat’ adı altında dinlendi. Ergenekon kapsamında dinlenen isimlerden İnan Kıraç için ise listede ‘İlhan ve İlhan Kıraç’ adıyla geçiyor. MHP İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın da Ergenekon kapsamında Ebubekir Turgut adıyla dinlendiği ifade edildi. Milletvekili Sadık Yakut’un Ergenekon kapsamında dinlendiği ortaya çıktı.
 
Paşalara da takma isim
 
Dinlenenler arasında askerlerin de isimleri yer alıyor. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Halit Edip Başer de Ergenekon kapsamında ‘Ramazan’ adıyla dinlenirken Hava kuvvetleri eski komutanı Faruk Cömert ise Ergenekon kapsamında Fahri adıyla dinlendiği ortaya çıktı.
 
Adnan Polat da var
 
Bazı kurumlarda çalışanlarda dinlenenler arasında yer aldı. TÜBİTAK kriptoloji mühendisi Umut Barış Erdoğan, ‘umut’ adıyla Ergenekon kapsamında dinlenenler arasında yer aldı. Kadıköy Eski Belediye Başkanı Selami Öztürk, organize suç örgütü kapsamında dinlendi. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kurucularından olan Latif Erdoğan, ‘Latif Andı’ adıyla, Nurettin Veren ise ‘Nurettin Savaş’ adı altında organize suç örgütü kapsamında dinlendi. Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı Adnan Polat, Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun, Kanaat önderi Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu dinlenen kişiler arasında yer aldı.