MedyaFaresi MedyaFaresi

Moskova'da Allah’ın 99 İsmi sergisi!

MEDYAFARESİ VİDEO Rusya’nın başkenti Moskova’da “9-19. Yüzyıllarda İslam Dünyasının Klasik Güzel Sanatları: Allah’ın 99 İsmi” sergisi açıldı

Eklenme: 01 Mart 2013 11:46 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 13:36

Moskova’daki Devlet Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi’nde Rusya Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen sergide Mercani Bilimsel ve Kültürel Programlara Destek Vakfı’na ait 100’den fazla eser görücüye çıktı.

SERGİNİN GÖRÜNTÜLERİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Moskova’da, kendi alanında ilk kez düzenlenen sergi için, Müslümanların dualarında seslendirdikleri Allah’ın 99 güzel isminin yer aldığı dünyaca ünlü 99 eser seçildi.

Sergi İslamın doğuşundan Moğol istilasına, Cengiz Han döneminden Moğol sonrası dönemini kapsayan üç bölümden oluşuyor. Serginin birinci bölümünde Kuzey Afrika, Suriye, Irak, İran, Orta Asya ve Anadolu gibi İslam dünyasının kök bölgelerinden getirilen eserler yer alıyor. İkinci bölümde Çin’den Doğu Avrupa steplerine kadar İslam sanatı sergileniyor. Üçüncü bölümde ise Memlukiler, Osmanlı Hanedanı, Timur İmparatorluğu, Safeviler ve Kaçar Hanedanlığı saray atölyelerinden eserler yer alıyor.

Eşi benzeri olmayan eserler arasında 9. Yüzyılda Abbasi dönemindeki Kuran-ı Kerim sayfası, İran, Azerbaycan, Mezopotamya dekorları ve hat yazılarının yer aldığı Ortaçağ kaseleri, Suriye’de 10. Yüzyılda altın yaprak ile dekore edilmiş cam kase ve birçok eserler yer alıyor.

Sergide özellikle 16. Yüzyılın ortalarında yapılmış ve üzerinde Yüce Allah’ın 99 isminin yer aldığı halı büyük ilgi gördü.

İHA’ya açıklamada bulunan Mercani Vakfı temsilcilerinden Kira Vyazovikina, “Bu sergide gördüğünüz eserler 2006 yılından beri Mercani Vakfı’nın Sotheby’s ve Christie’s gibi en büyük müzayede evlerinin düzenlediği açık artırmalarında satın alınmış eserlerdir. Buradaki bazı eserlerin dünyada başka bir emsali bulunmuyor. Örneğin bu sergideki zengin Moğol kadınına ait cübbe, bir takım halinde olduğu gibi korunmuş. Başka müzelerde söz konusu döneme ait bu kadar iyi korunmuş bir cübbe bulamazsınız. Rusya’da ilk kez İslam kültürünü yansıtan bu kadar geniş çaplı bir sergi düzenlediğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Sergi ziyaretçilerinden Denis Gorbunov, “İtiraf etmek gerekirse, şimdiye kadar sadece Avrupa kültürüne ilgi duyuyordum. Ama bu sergiyi görmem dünya tarihine bakış açımı değiştirdi. Gerçekten İslam medeniyeti çok zenginmiş. Herkese bu sergiyi mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Lyudmila Borodina isimli diğer bir ziyaretçi ise “Çok ilginç bir sergi. Burada çok değişik dönemleri kapsayan ve daha önce hiç görmediğimiz eserler bulunuyor. Özellikle halı ve kaseleri çok beğendim. İslam medeniyetiyle Moskova’da tanışma imkanı sağladıkları için organizatörlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İslam medeniyeti uzmanlarına da konuşmalar yapması için ev sahipliği yapan sergi 26 Mayıs’a kadar ziyarete açık olacak.

İHA