MedyaFaresi MedyaFaresi

Mona Lisa'nın gülüşündeki sır çözüldü

16'ncı yüzyılda Leonardo da Vinci tarafından resmedilen ve sanat tarihinin en kıymetli eserlerinden biri olarak kabul edilen Mona Lisa'nın sırrı çözüldü.

Eklenme: 20 Ağustos 2015 21:07 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 00:02

16'ncı yüzyılda Leonardo da Vinci tarafından resmedilen ve sanat tarihinin en kıymetli eserlerinden biri olarak kabul edilen Mona Lisa'nın sırrı çözüldü.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'nde bulunan tablo üzerinde bir süredir araştırmalar yapan ekip, 'yakalanamaz gülüş' adını verdikleri ve tabloyu bakan kişinin Mona Lisa'nın gülüşünü neden yakalayamadığı gizemini çözdüklerini duyurdu.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Sunderland Üniversitesi akademisyenlerinden Sheffield Hallam, Leonardo da Vinci tabloyu resmederken 'sfumato' adı verilen bir teknik kullandığını ve bu sayede yaratılan illüzyon ile tabloya bakan gözlerin tablodaki kadının gülüşünü yakalayamadığının altını çizdi. 

[Araştırmayı gerçekleştiren ekip, Mona Lisa'ya farklı uzaklıktan ve açıdan bakan insanların farklı mimikler görmesinin altında yatan sebebin  'sfumato' tekniği olduğunu iddia ediyor.]
Araştırmayı gerçekleştiren ekip, Mona Lisa'ya farklı uzaklıktan ve açıdan bakan insanların farklı mimikler görmesinin altında yatan sebebin  'sfumato' tekniği olduğunu iddia ediyor.

En Çok Okunan Haberler