MedyaFaresi MedyaFaresi

MİT Başkanı Hakan Fidan ABD Kongresi'nde Kaşıkçı cinayetini anlattı

MİT Başkanı Hakan Fidan'ın ABD Kongresi'ne gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayıyla ilgili sunum yaptığı iddia edildi.

Eklenme: 06 Aralık 2018 21:12 - Güncelleme: 06 Aralık 2018 22:56

Habertürk yazarı Serdar Turgut, Amerikan kaynaklarının Hakan Fidan’ın Amerikan Kongre’sinde olduğunu ve kapalı kapılar ardında dar kapsamlı görüşmelerde Kaşıkçı cinayeti hakkında kongre üyelerine bilgi verdiğini söylediğini aktardı.

Turgut, Fidan’ın kendi inisiyatifiyle mi yoksa bir davet üzerine mi veya kimin daveti üzerine Kongre’ye geldiğinin açıklanmadığını bildirdi.

CIA Başkanı  Gina Haspel’in Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye’ye gelerek hem MİT yetkililerinden hem de devlet üst yönetiminden olayla ilgili bilgi aldığını hatırlatan Turgut, “Hakan Fidan’ın bu ziyaretinin o Haspel’in ziyaretine bir karşılık olarak da görülmesi mümkün” yorumunda bulundu.

Kaşıkçı cinayeti konusunda Senato ile Beyaz Saray’ın arası hayli gerginken ve Senato Muhammed bin Selman’a karşı cephe almışken MİT Başkanı'nın elindeki bilgileri Senato'ya anlatması Amerikan kaynakları tarafından ilginç bir gelişme olarak yorumlandı. Bu kaynaklar bu gelişmenin Beyaz Saray’dan tepki görmesinin ihtimal dahilinde olduğunu dile getirdi.