MedyaFaresi MedyaFaresi

Mısırlı din profesöründen Gülen'e övgü!

Prof. Dr. Fethi Hicazi, Fethullah Gülen'in, yazdığı eserlerle Peygamberimizin insanlık tarafından yeniden tanınmasını sağladığını belirtti.

Eklenme: 28 Nisan 2012 19:20 - Güncelleme: 29 Mart 2016 14:20

Mısır’ın dünyaca ünlü din ve eğitim kurumu El-Ezher öğretim görevlilerinden Ezher Camii’nde Gülen’in, Sonsuz Nur kitabından dersler de yapan Hicazi, insanlığın günümüzde çok ciddi manevi hastalıklarla yüz yüze olduğunun altını çizdi. Bu hastalıklardan kurtulmanın çözüm yolunun ise sırat-ı müstakim olduğunu ifade eden Hicazi, Peygamber Efendimiz’in yolundan gidenlerin gerçek mutluluğu elde edeceklerini ifade etti.

PEYGAMBER EFENDİMİZ SANKİ YANIMIZDA GİBİ…

5-6 Mayıs tarihlerinde Gaziantep’te düzenlenecek olan “sosyal problemlere peygamber yolundan çözümler” sempozyumuna katılacak olan Hicazi, etkinlik öncesi Kahire’de Cihan Haber Ajansı’na demeç verdi. Sempozyumun hayırlara vesile olması için dua ettiğini kaydeden Hicazi, Peygamber Efendimiz’in tebliğ görevini günümüzde alimlerin yaptığını vurguladı. “Peygamber geldiğinde yeryüzü kapkaranlıktı. Ancak Hz. Muhammed Allah’ın nuru ile insanlığı bu karanlıktan kurtardı.” diyen Hicazi, günümüzde bu vazifenin alimlere ve din bilginlerine düştüğünü anlattı. Fethi Hicazi, alimlerin doğru yoldan sapmaması için ise Efendimiz’in sevgisiyle dolu olmaları gerektiğini vurguladı.
Fethullah Gülen’in, eserlerinde Hz. Muhammed’e olan aşkını haykırdığını anlatan Hicazi şunları söyledi: “Gülen, başta Sonsuz Nur kitabı olmak üzere tüm eserlerini onunla birlikte yaşıyormuş gibi kaleme alıyor. Eserlerini okuduğumuzda sanki Efendimiz’i yanımızda hissediyoruz. Her satırında onun sevgisi damlıyor. Her eserin sonunda onun aşkı daha da derinleşiyor yüreklerimizde.”
Gülen sayesinde İslam alimlerinin paneller ve konferanslarla barıştığını da anlatan Hicazi, bu tür etkinliklerin İslam ve Hz. Muhammed’in anlatılması için çok iyi birer fırsat olduğunu vurguluyor. Alimlerin üzerindeki emanetin çok ağır olduğunun da altını çizen Hicazi, “Bu emanetin yerine ulaşması için alimlerin çok ciddi çalışması gerekiyor. Alimler hem öğretmen, hem de öğrenci olmalı. Sürekli olarak Efendimiz’den yeni şeyler öğrenmeli.” diyor.

GÜLEN’İ GÖRMÜŞ GİBİ OLDUM

Fethullah Gülen’i hiç görmediğini; ancak birkaç yıl önce tanıştığı kitaplarıyla Gülen’i görmüş gibi olduğunu ifade eden Prof. Hicazi, şunları söylüyor: “Bu kitaplardan Gülen’in gerçek bir Allah dostu, alim, sufi, çağı yakalayan, insanlığın kurtuluşu için çabalayan bir insan olduğunu gördüm. O, Efendimiz’in hayatını rivayetlerle değil, kendi geliştirdiği bir üslupla yazarak bizleri Efendimiz’le baş başaymış gibi hissetmemizi sağladı. İnsanlık onun bu kitaplarıyla Efendimiz’i yeniden anlamaya başladı.”

Efendimiz’in (s.a.s.) yolunun “saadet yolu” olduğunu vurgulayan Hicazi, “Tüm Müslümanlar peygamberin hayatını çok iyi okumalı. Onun gösterdiği yoldan yürüdüğümüz an kurtuluşu yakalarız.” diyor.

Yeni Ümit ve Hira Dergilerinin birlikte düzenlediği uluslararası "Sosyal Problemlere Peygamber Yolu'dan Çözümler" sempozyumu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Prof. Dr. Muhammed İmara, Prof. Dr. Abdullah b. Beyye gibi önde gelen akademisyen, ilim adamı ve kanaat önderlerinin katılımıyla Gaziantep’te düzenlenecek.