MedyaFaresi MedyaFaresi

Milliyet ve Posta darbeyi Google'dan mı öğrendi?

Medyafaresi.com detay haber- Türkiye üç yıl önceki hain darbe girişiminde şehit olan 251 evladını anıyor, halkın demokrasiye sahip çıkışını, darbeye geçit vermeyişini kutluyor. Gazetelerdeki darbe haberleri içindeyse, Demirören Medya Grubu yine sınıfta kaldı.

Eklenme: 15 Temmuz 2019 09:33 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 09:44

Demirören Medya Grubuna ait Milliyet ve Posta gazeteleri aynı başlık, aynı metinle yayınladıkları bir haberle darbe girişiminin yıldönümünü manşetlerine taşıdı.

251 şehit verdiğimiz ve 2196 kahraman insanımızın gazi olduğu hain FETÖ darbe girişimiyle ilgili bu haberde önemli bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı.

Posta ve Milliyet darbe haberinin girişinde, en temel bilgiyi verirken "Derlenen bilgilere göre.." ifadesini kullandı..

o bölüm şöyle:

"Derlenen bilgilere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafında demokrasiye sahip çıkmak için meydanlara inen vatandaşlar, canlarını hiçe sayarak tankların üzerine çıktı, namlunun önüne durdu ve hain darbe girişimini bertaraf etti."

Yani o dönemde Posta ve Milliyet'in hiçbir editörü, muhabiri, yazarı Türkiye'de değilmiş gibi, bu haberi yazacak kimse yokmuş gibi, tüm bilgileri üçüncü bir kaynaktan aldıklarını itiraf ediyorlar. 

Milliyet ve Posta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine halkın darbeye direndiğini Ansiklopediden mi okudu? Metni Wikipedia'dan veya Google'daki açık kaynaklardan mı kopyaladı?

Türkiye'nin en köklü gazetelerinden Milliyet ve bir zamanlar en çok gazetesi olan Posta'nın düştüğü bu durum, okurlarını derinden üzüyor..

Medyafaresi.com