MedyaFaresi MedyaFaresi

'Milli çapkın' Süha Özgermi vefat etti!

MEDYAFARESİ FOTO GALERİ- 3 yıla yakın bir süredir Kıbrıs'ta yaşayan ve 90 yaşında olan organizatör Süha Özgermi bu sabah saat 09.15 itibariyle ile hayatını kaybetti

Eklenme: 20 Eylül 2013 13:38 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 11:22

GÜZELLERLE GEÇEN BİR ÖMÜR: SÜHA ÖZGERMİ

Türkiye’de ’Milli çapkın’ adıyla tanınan Süha Özgermi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kaldığı otelde hayatını kaybetti. 92 yaşındaki Süha Özgermi, dün sabaha karşı yaşlılığa bağlı kalp yetmezliğinden vefat etti.

Türkiye ve Dünya çapında birçok güzellik yarışmasının mimarı olan, 5 kez evlenip boşanan ve iki oğlu olan Süha Özgermi, geçtiğimiz aylarda ismi hakkı kendinde olan Miss Civilation Of The World (Dünya Medeniyetler Kraliçesi) isimli yarışmayı son kez Diyarbakır’da düzenlemişti.

KKTC’de kaldığı Liman Otel’de sahaba karşı yaşlılığa bağlı kalp yetmezliğinden vefat eden Süha Özgermi, sevenlerini üzdü. 25 yıldır dünya çapında güzellik yarışması düzenleyen ve adı ’milli çapkın’a çıkan Süha Özgermi’nin nerede toprağa verileceği daha sonra belli olacak.

SÜHA ÖZGERMİ KİMDİR?

13 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Beşiktaş’da zengin bir ailenin 40 odalı bir konağında dünyaya gelen Özgermi Kabataş Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1975 yılında ticaret hayatına giren Özgermi, 16 yıl süreyle Türk ordusuna iç çamaşırı sattı. 1983 yılında Mecidiyeköy’de geçirdiği bir trafik kazası bütün servetinin uçmasına sebep oldu.

NİYE MİLLİ ÇAPKIN DENİRDİ?

Güzellik yarışmaları ile bilinen Süha Özgermi’ye ’milli çapkın’ lakabı takıldı. Bu lakabı almasının sebebini Süha Özgermi şöyle anlatmıştı;

“1984 yıllarında Cannes Film Festivali’ne gider, orada meşhur otellerde kalır ve dünya ülkelerinin ileri gelenleriyle tanışmaktan ve ülkemi anlatmaktan büyük zevk alırdım. Heyecanla ve zevkle takip ettiğim Nice Matin Gazetesi’nde Dallas dizisinin en güzel kadını ve Afton rolünü canlandıran Audrey Landers’ın, Cannes’a geleceğini okudum. O gece konseri vardı ve aynı otelde kalıyorduk. Hemen Galatasaray Kulüp Genel Sekreteri olarak sarı kırmızı çiçekleri odasına gönderdim. 2 saat sonra bir telefon çaldı ve ’Mr. Özgermi, çiçek için çok teşekkür ederim ama ben İstanbul Türkiye nerede bilmiyorum’ dedi. Ben de kendisine, ’Bu akşam konserinize geleceğim, konserden sonra kahve içer size Türkiye’yi ve İstanbul’u anlatırım" dedim.

Gece 01.00 sıralarında kapım çalındı ve misafirim geldi. Elbette ki 70 milyon nüfuslu Türkiye, 16 milyon nüfuslu İstanbul bir saatte anlatılamazdı. Ertesi gün öğleden sonra odadan çıkarken bir gazeteci grubuyla karşılaştık. Bu gazetecilerin yanında Gölge Adam’ın yazarı Ertuğrul Akbay da vardı. Fotoğraflar çekildi, gazetelerde manşetlere, "Süha Özgermi milli çapkın olarak ülkemizi başarıyla anlattı" diye yer aldı ve adım milli çapkın olarak devam etti”.

GÜZELLİK YARIŞMALARININ BAŞLAMASI

1988 yılında bir Amerika seyahatinde  Çin asıllı bir Amerikalı ile tanışan Süha Özgermi’nin hayatı o günden sonra güzeller içinde geçti. Bu tanışıklık sayesinde Türkiye’deki güzellik yarışmalarını organize eden Özgermi, 10 yıl boyunca sektördeki bir numaralı isim oldu. Süha Özgermi’nin düzenlediği ilk dünya güzellik yarışması 1988 senesinde Bodrum’da Halikarnas’ta yapılmıştı.

ÜNLÜ ETTİĞİ GÜZELLER

Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Gözde Tan ve Manolya Onur, Özgermi’nin ünlü olmasına yardımcı olduğu isimler arasında.