MedyaFaresi MedyaFaresi

Migros'ta yeniden satış sesleri! Hisseleri fırladı!

Migros stratejik seçenekleri için JP Morgan ve Bank of America'ya yetki verdi, hisseleri uçtu

Eklenme: 01 Temmuz 2013 18:09 - Güncelleme: 31 Mart 2016 16:46

Migros\'un sahibi BC Partners Migros\'un stratejik seçenekleri için JP Morgan ve Bank of America\'ya yetki verdi. Bunun gelecekte olası bir satış ihtimalini kuvvetlendirmesiyle Migros hisseleri sıçradı.

Migros\'un yüzde 80 payını elinde bulunduran BC Partners\'ın Migros için seçenekleri değerlendirdiği belirtildi. Reuters\'e açıklamalarda bulunan konu hakkında bilgi sahibi olan iki kaynak JP Morgan ve Bank of America\'nın BC Partners\'a Migros\'un strateji seçenekleri konusunda danışmanlık yaptıklarını belirtti. Kaynaklar sürecin satışla sonuçlanabileceğini belirtirken şimdiye kadar bu yönde herhangi bir karar alınmadığını belirtti.

WAL MART İLGİLENMİŞTİ

Gıda perakende sektöründeki başlıca oyunculardan olan Carrefour\'da CARFA hakim ortak olan Sabancı Holding\'in perakende grup başkanı Haluk Dinçer, Migros dahil olmak üzere satın alma fırsatlarını değerlendirmek istediklerini açıklamıştı.

Geçen yıl Aralık ayında ABD\'li perakende devi Wal-Mart\'ın Migros\'u almak için görüşmeler yürüttüğü bilgisi basında yer almıştı.

BC Partners kontrolündeki Moonlight Perakendecilik 2008 yılında Migros\'un yüzde 50.83 hissesini Koç Holding\'den yaklaşık 2 milyar euroya satın almış, aradan geçen sürede yeni satın almalarla Migros\'taki payını yüzde 98\'e kadar yükseltmişti.

Moonlight Perakendecilik 2009 yılında Migros Türk ile birleşmiş ve süreçte Migros\'un ana ortağı MH Perakendecilik olmuştu.

MH Perakendecilik 2011 yılında Migros\'taki yüzde 17 payı borsada satmış, daha sonra Migros bünyesindeki Şok Marketleri de 600 milyon liraya Yıldız Holding şirketlerine devretmişti.

HİSSELER SIÇRADI

Olası satış seçeneğini algılayan piyasalardaki yatırımcılar bugün içinde Migros hisselerini sıçrattı. Migros hisseleri saat 16:22 itibariyle yüzde 6,84 yükselişle 21.10 liradan işlem görüyor.

Hürriyet