MedyaFaresi MedyaFaresi

MHP'li esnaftan HDP'li adaylara: Oyum size, umut sizsiniz

Açıkladığı seçim bildirgesi ve "Yeni Yaşam" çağrısıyla HDP'nin toplumsal kesimlerin umudu haline geldiğine dair örneklerden biri ile Antalya'da karşılaşıldı. Kentteki Kale içi esnaflarını ziyaret edip, sorunlarını dineleyen HDP milletvekili adayları Saruhan Oluç ve Aysel İbili, esnafın...

Eklenme: 29 Nisan 2015 09:03 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 15:08

HDP Antalya milletvekili adayları Saruhan Oluç ve Aysel İbili de HDP gönüllülerinin katılımıyla Muratpaşa ilçesinde bulunan Kale içi esnafını ziyaret etti. Esnafın sorunlarını dinleyen adaylar çözüm önerilerini anlattı.

Turistlerin şehir merkezine gelmediğini ve tur şirketlerinin gelen turistleri AVM'lere yönlendirmesinden şikâyetçi olduğunu belirten Cumali Balık isimli esnaf, belediyenin bu konuda hiçbir projesinin olmadığını belirtti. Bu gidişle devam ederse bir iki sezon sonra işyerlerini kapatmak zorunda kalacaklarının altını çizen Balık, "Ben Antalya'da doğup büyüdüm yıllardır burada esnaflık yapıyorum ama dükkanımı kapatma tehlikesiyle karşı karşıyayım" dedi. Yıllardır CHP'ye oy verdiğini, düzen partilerinin küçük esnafa dönük hiçbir projesinin olmadığını da belirten Balık, "Kaynak diyorlar, işte kaynak biziz. Eğer biz kazanırsak, ülke kazanır. Turistleri götürdükleri AVM'lerin hepsi yabancı sermaye güdümlü. Dolayısıyla bunun ekonomiye hiçbir katkısı yok. Bizim istediğimiz ise küçük esnafın desteklenmesidir" şeklinde konuştu.

Bir başka esnafın 'Kim başa geçerse düzeni devam ettirir' sözleri üzerine Milletvekili Adayı Saruhan Oluç, "Biz başa geçmek için değil, hep birlikte yönetmek için mücadele ediyoruz. Bizim hedefimiz öncelikli olarak kirletilen siyaseti, güven duyulmayan siyaseti güvenilir kılıp aslında siyasetçinin çözüm üreten bir güç olduğunu açığa çıkartmaktır" diyerek karşılık verdi.

Kele içi esnaflarından yoğun ilgi gören HDP adaylarına destek vereceğini söyleyen başka bir esnaf, "Bu gidişata dur diyecek partinin HDP olduğuna inanıyoruz. Ben MHP'li biri olarak HDP'ye oy vereceğim ve ailemi de buna ikna ettim. Ne kadar büyük umutsunuz siz düşünün" şeklindeki sözleri HDP'nin yarattığı umut ve ilginin de göstergesi oldu.

Yedi göbek CHP'li olduğunu söyleyen başka bir esnaf ise seçimlerde HDP'nin barajı aşması için oyunu HDP ye vereceğini belirtti.

Bir başka kadın esnaf ise HDP'yi destekleyeceğini söyleyerek, şunları söyledi: "Yıllarca terörist olarak gördüğüm kişiler bana iki yıl içinde demokrasinin ne olduğunu öğrettiler. Kadınların siyasette eşit temsiliyeti beni çok etkiledi. Ailem milliyetçi olmasına rağmen ben oyumu HDP'ye vereceğim" diye belirtti.

MERSİN

HDP Mersin'den gösterdiği kadın milletvekili adayları Özlem Şen, Nursel Demir, Şilan Aydın Üzgeç, Gülay Bingöl, Yenişehir ilçesine bağlı Akkent Mahallesi'nde yaşayan kadınlarla bir araya geldi. HDP Mersin İl Eşbaşkanı Güngör Didar Gül'ün de katıldığı toplantıda kadınların yoğun ilgisiyle karşılaşan adaylar, kadınlarla tek tek selamlaştıktan sonra demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren ve katledilen kadınlar için saygı duruşunda bulundu.

Toplantıda ilk sözü alan milletvekili adaylarından Nursel Demir, Meclis'te kadınların da yer alması gerektiğini belirterek, "Biz kadınlar her türlü şiddete maruz kaldık, ama bundan sonra HDP'nin yeni yaşam projesiyle bunu ortadan kaldıracağız. Artık kadınlar da Meclis'te olacak, kadınların gücünü ortaya çıkarmak için çalışacağız" dedi. Şilan Aydın Üzgeç ise, kadınların bu dünyada başaramayacakları hiçbir şey olmadığının altını çizerek, "Biz kadınlar kendi sorunlarımızı da kendi isteklerimizi de erkekler olmadan kendi irademizle başarabiliriz. Siyasete de girişebiliriz yeter ki kadınlar kendine inanıp güvensinler. HDP, kadın partisidir. Bu partinin amaçlarından biri de kadınların özgürce konuşabildiği, özgürce giyinebildiği, özgürce haykırabildiği bir yaşamı inşa etmektir" diye konuştu.

ADANA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, Adana'nın Seyhan ilçesi Tepebağ Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan yeni il binalarının açılışını düzenledikleri etkinlikle gerçekleşti. Etkinliğe, HDP Adana milletvekilleri Rıdvan Turan, Meral Danış Beştaş, Vedat Özkan, Beyhan Günyeli, Tugay Bek, Hatice Kavran, Kader Duman, İsmail Başaran, Barış Karabıyık, Feyruze Gümüş ve Hıdır Koluman ile partililer ve kurum temsilcileri katıldı
Etkinlik seçim otobüsünden çalınan müzikle kitlenin halaya durmasıyla başladı. Halay sonrası HDP Adana milletvekili adaylarının tanıtımı ile etkinlik devam etti.

'Türkiye'yi HDP'leştireceğiz'
Açılışta konuşan milletvekili adaylarından Meral Danış Beştaş, 7 Haziran genel seçimlerinin tüm Türkiye ve Ortadoğu'nun seçimi olduğunu kaydetti. Beştaş, "Bu seçimle Türkiye halkları ya tek adam sistemine evet diyecekler yada herkesin eşit, özgür ve hep birlikte söz sahibi olacaklar. AKP bu seçimlerle tek adamlık sistemini dayatmak için devletin bütün olanaklarını bizleri durdurmak için kullanıyor. Bütün devlet sistemi Cumhurbaşkanlığına kadar bizleri durdurmak için çalışıyor" diye konuştu. 
Hasta tutsakların cezaevlerinde rehin tutulduğunu söyleyen Beştaş, Şakran cezaevinde yaşananlara dikkat çekerek şunları söyledi: "Çocuklar Şakran'da, Van'da, Pozantı'da tecavüze uğruyor. Yargının hukukun olmadığı yerde kimse demokrasi vardır demesin. HDP demokrasiyi Türkiye'ye getirecektir. Herkes 'HDP, Türkiyelileşiyor' diyor. Bizler dev projemizle eşit ve özgürlükçü ilkelerimizle Türkiye'yi HDP'leştireceğiz" dedi.

HDP onları sürüp süpürecek

Milletvekili Adayı Rıdvan Turan da yaptığı konuşmasında AKP'nin halka söylediği yalanların artık tutmayacağını belirterek, "Neymiş HDP barajı aşarsa istikrar bozulurmuş. 13 yıllık zaman içinde neler yaptığınız ortada. Birileri zenginleşti, fakat beraberinde binlercesi fakirleşti ve işsizleşti. Birilerinin para kutuları doldu. Bizim söylemlerimiz hiç değişmedi. Adana'da neyse Samsun'da da aynı, İstanbul'da ne ise Ankara'da da aynıdır. Biz diyoruz emekçi hakkını alsın. Ermenekler, Soma'lar olmasın. Onlar diyor ki para kutularımız biraz daha dolsun vatandaşa ne olursa olsun. Bunların hepsinin hesabını soracağız 7 Haziran tarihinde. Adana gibi Türkiye'nin her yerinde coşkulu akan HDP onları silip süpürecek" şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından barış anneleri tarafından HDP Adana il binası açıldı.


TARSUS

Adana'nın Tarsus ilçesinde ise seçim çalışmaları kapsamında HDP İlçe Örgütü tarafından dayanışma yemeği verildi. Verilen yemeğe, HDP milletvekili adayları Nursel Demir, Nazım Aslan, Çilem Öz, Ali Tanrıverdi, Mahmut Karabulut, Özlem Şen, Nursel Demir, Gülay Bingöl, HDP il ilçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Yemeğin verildiği salona "Devrim şehitleri ölümsüzdür" ve "Oyuna, onuruna sahip çık" yazılı pankartların yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Deniz Geçmiş'in posterleri asıldığı görüldü.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP Milletvekili Adayı Çilem Öz, HDP projesinin tüm halkların projesi olduğunu üzerinde durdu. Öz, konuşmasının devamında ise "Biz bütün ötekileştirilenler ve öldürülen halklar olarak bir araya gelip yeni yaşamı birlikte inşa edeceğiz" dedi. Birileri saraylarda yaşayacak diye binlerce insan katledildiğini vurgulayan Öz, "HDP Sarayları da barajları da onların başına yıkacak" diye konuştu.

Ardından söz alan Ali Tanrıverdi ise, HDP projesiyle tüm kesimlerin bir araya geldiğini belirterek, "Biz HDP olarak hem ak sarayları, kara sarayları hem de tüm anti -demokratik uygulamaları ortadan kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

HATAY

Hatay'da da HDP milletvekili adayları Nihat Eraslan ve Kerem Nalbant, seçim çalışmaları kapsamında partililer ile birlikte Sümerler Semti'nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esnafın HDP adaylarına yoğun ilgisi dikkat çekerken, esnafla tokalaşarak esnafın dertlerini dinleyen HDP adayları esnafın kurtuluşunun HDP ile olacağını ifade etti.

HDP'li adayları gören esnaflar, esnaflığın bitirilmek istendiğini ve ekonomik bir bunalım içerisinde olduklarını belirterek, HDP ile umutlandıklarını söyledi. Alışveriş yapan yurttaşların da "Esnaf satamıyor, biz de alamıyoruz" sözleri üzerine adaylar tüm sorumların çözümü için destek istedi.

Milletvekili Adayı Nihat Eraslan, bir esnaf ile yaptığı kısa sohbette esnafın sorunlarını bildiklerini ifade ederek, Türkiye halklarının tüm sorunlarının HDP seçim bildirgesi ile tespit edilerek çözüm yolunun açıklanmış olduğunu belirtti. Esnafın umudunun da halkların umudu gibi HDP olduğunu vurgulayan Eraslan, HDP'nin "Bizler Meclise" sloganının halkları Meclis'e çağırdığını ifade etti.

Kerem Nalbant ise, halkları HDP'yi desteklemeye davet ettiklerini, HDP'nin Türkiye'nin tek gerçek partisi olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizin çözüm adresinin HDP olduğunu vurguladı.

'Eskimiş partileri HDP'nin yıktığı barajın enkazına gömeceğiz'

Esnaflar ise, yıllardan bu yana oy verdikleri partilerin herhangi bir hizmet yapmadıklarını ifade edip, HDP'nin seçim bildirgesine tam not verdiklerini ifade etti. Esnaflar, yıllardan beri kendilerinde kalıplaşmış olarak ifade ettikleri tercihleri, HDP ile birlikte yıkacaklarını ve barajın enkazına gömeceklerini belirtti.


BATMAN

HDP'nin Batman milletvekili adayları Ali Atalan, Ayşe Acar Başaran ve Hasan Yağız da seçim çalışmaları kapsamında sürdürülen tanıtım mitinglerine devam etti. Batman'ın Gercüş (Kercevse) ilçesine giden HDP'li adaylar arasında sağlık sorunları yaşayan 2'nci sıra Milletvekili Adayı Saadet Becerikli yer almazken, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, HDP PM üyesi Osman Ergin adaylara eşlik etti.

İlçe girişinde kalabalık bir kitle tarafından karşılanan adaylar, buradan oluşturulan konvoy ile ilçe merkezine geçti. Kadın ve gençlerin yoğunlukta olduğu Gercüş'teki miting alanına ulaşan adaylar, burada halk tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

'AKP Kürdistan'da yüzde 10 barajının altında kalacak'

HDP Milletvekili Adayı Ali Atalan, hitap ettiği ilçe sakinlerine, amaçlarının sadece barajı aşmak değil, bu toplumu ve devleti yeni yaşam için değiştirmek olduğunu ifade etti. AKP'nin darbe anayasasından gelen yüzde onluk baraj ile halkları meclisin dışında tutma gayretine karşı AKP'yi, Kürdistan'da yüzde 10'luk barajın altında bırakacaklarını ve tabela partisine dönüştüreceklerini söyleyen Atalan, "Erdoğan ve partisi başa geldiğinden beri bize herkes ile kavga etmeleri nedeniyle Türkiye'ye düşman olmayan ülke kalmadı. Erdoğan'ın kavgalı olmadığını bir kişi kaldı oda eşi Emine hanımdır. Bize düşman değil, kardeşlik lazım. Ama onlar yeni düşmanlar için elinden geleni yapıyor. Savaş istiyorlar. Sadece bizim başarımız barışın garantisi olabilir. Bunu herkesin çok net bilmesi gerekir" dedi.

'Her kapıyı çalmalıyız'


Konuşmasında seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını belirten Milletvekili Adayı Ayşe Acar Başaran ise bu seçimlerin tarihe not düşeceğini söyledi.

Yıllardır bölgede süren çatışmalı ortamın sona ermesi ve kalıcı bir huzurun gelişmesi, çözüm sürecinin selameti açısından bu seçimlerin belirleyici olacağını ifade eden Acar, "Buna da ancak tek yürek olarak cevap verebiliriz. AKP hükümeti hareketimizin çözüm için attığı tüm adımlara karşı hiçbir adım atmadı. Dünyaya kendimizi kabullendirmek için bu seçimlerden alnımızın akıyla çıkmalıyız. Her kapıyı çalmalıyız. Biz eğer AKP'nin kirli oyunlarını bozmak istiyorsak, el ele vererek seçim gününde barajı onların başına yıkmalıyız" diye konuştu.

'Özgür yaşamak için tek yürek olalım'

Gercüş'ün özgürlükleri için savaşan ve yaşamını yitiren onlarca şehidinin olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Hasan Yağız da bu acıların yeniden yaşamaması ve özgür bir şekilde yaşamak için tek yürek olması gerektiğini söyledi. AKP ile Cemaat arasındaki çatışmalara da değinen Yağız, şunları söyledi: "Bir zamanlar Pensilvan'yada bulunan Gülen'e, 'Hocamız' derken, şimdi 'paralel de paralel' diyip duruyorlar. Kanlı bıçaklı olmuşlar. Tüm ilişkileri bunların kendi çıkarları içindir. Halkımızı da din adı altında kandırmaya çalışmaya devam ediyorlar. Ama halkımız artık uyandı ve bu kirli oyunlara gelmiyor. Batman'dan gösterilen 4 adayımızı da Meclis'e göndereceğiz ki, Meclis'i onların kirli oyunlarından arındırsın. Meclis'i halkların hizmetine soksun."

'Yıkılmayacak diye atılan temeller yıkılmak ile burun buruna'

HDP Milletvekili Ayla Akat Ata ise adaylarının herkesçe tanındığını belirterek, partilerinin Batman'da yüzde 60 oy aldığını ve bu seçimlerde ise oy oranlarını yüzde 80'e ulaştırarak, 4 adaylarını da Meclis'e göndereceklerini söyledi. Seçim barajının halkların Meclis'e girmesini engellemek için kullanıldığını belirten Akat, artık yıkılmayacak diye attıkları temellerinin sarsıldığını ve yıkılmak ile burun buruna olduğunu söyledi. Akat, herkesin yeni yaşam etrafından kenetlenmesi ve birbirinin elini tutmasıyla tüm barajların tüm yapıların halklar önünde yıkılacağını kaydetti. 
Yapılan konuşmaların ardından adaylar halkın arasına inerek beraber halay çekti. Sona eren programın ardından adaylar ve partililer ilçedeki bir taziyeye katıldı.

DERSİM

Dersim'deki seçim çalışmalarını da yoğun bir tempo ile sürdüren HDP milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Pülümür ilçesine bağlı 12 köyü ziyaret etti. Ziyarette adaylara, Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun ve HDP Dersim İl yöneticileri de eşlik etti.

Ziyaret esnasında köylülerin sorunları dinlenerek, HDP'nin "Yeni Yaşam" projesi hakkında bilgi verildi.

Köy sakinlerinin büyük ilgisi ile karşılan adaylar, hem köylülerin sorunlarını dinledi hem de çözüm yolları üzerinde fikir alış verişinde bulundu. Hemen her köyde "Köye Dönüş Projesi" kapsamında ne gerekiyorsa yapılacağını belirten Önlü ve Şahin, "Köylere siyaset konuşma değil, sorunlar hakkında çözüm bulmaya geldik. HDP'nin 'yeni yaşam projesi' ile çözülmeyecek hiçbir sorun kalmayacak. Mecliste sizin sesiniz olmak için buradayız" dedi.

Yapılan ziyaretlerin ardından adaylar köyden ayrıldı.


İSTANBUL

HDP İstanbul 3'üncü Bölge Milletvekili adayı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında TUAD, Göç Der, YAKAYDER, Barış Anneleri İstanbul Meclisi, İstanbul Kürt Enstitüsü, MKM, Özgür Gündem Gazetesi ve ÖHD'yi ziyaret etti.

Buldan'a ziyaret sırasında İmralı Heyeti'nde yer alan Ceylan Bağrıyanık ile HDP'li yöneticiler de eşlik etti. Buldan ilk olarak, Fatih'te Kadınlar Pazarı'nda bulunan YAKAY-DER'i ziyaret ederek dernek yöneticileri ile görüştü. Buldan ve beraberindekileri YAKAY-DER Başkanı Welat Demir ve dernek yöneticileri karşıladı. Ziyaret sırasında konuşan Demir, faili meçhullerin ve yargısız infazların açığa çıkması için 7 Haziran seçimlerin son derece önem taşıdığını ve seçimlerde HDP'yi destekleyeceklerini söyledi.

'Barış Anneleri barışa sahip çıkıyor'

Buldan ise, yaşanan acılar ve ödenen bedellerin YAKAY-DER'i oluşturduğunu belirterek "Keşke faili meçhullerin ve yargısız infazlar yaşanmasaydı ve YAKAY-DER'e gerek kalmasaydı" dedi.

Yaklaşık 5 yıl YAKAY-DER de görev yaptığını belirten Buldan, faili meçhullerin ve yargısız infazları Kürt sorunun bir parçası olduğunu ve bunun için bir komisyonun kurulmasını istediklerini söyledi. Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan'la her görüştüklerinde bu konuyu gündeme getirdiklerini dile getirerek, faili meçhullere ilişkin parlamentoda mücadele ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini söyledi. Buldan, YAKAY-DER ziyaretlerinin ardından, şube binalarında ziyaret ettiği Barış Anneleri görüştü. Buldan, her zaman Barış Anneleri'nin barışa sahip çıktığını belirterek çözüm sürecine de en büyük desteğin Barış Anneleri'nden geldiğini kaydetti.

'Seçimlerden başarıyla çıkarak hükümeti sürece mahkum edeceğiz'

Bu ziyaretin ardından İstanbul Kürt Enstitüsünü de ziyaret eden Buldan, Enstitü Başkanı Sami Tan ile görüştü. Enstitüde eşbaşkanlık sistemini uygulamaya başladıklarını belirten Tan, çözüm süreci ve seçim hakkında Buldan'dan bildi aldı. Tan'ın ardından konuşan Buldan da 7 Haziran seçimlerinde büyük bir başarıyla çıkarak hükümeti sürece mahkum etmek istediklerini söyledi. Enstitü ziyaretinin ardından Buldan, Beyoğlu'nda bulan MKM'yi ziyaret ederek MKM yöneticileri ve sanatçılarla görüştü.

Buldan, son ziyaretini Özgür Gündem gazetesine yaptı. Gazete çalışanlarıyla sohbet eden Buldan, birlikte mücadele etme mesajı verdi.

Öte yandan, HDP 2'inci bölge milletvekili adayları Turgut Öker ve Feride Elçin de Yedikule ve Silivrikapı mahallelerinde esnaf ziyaretinde bulundu. Adaylar daha sonra, Evrensel Gazetesi'ni de ziyaret ederek gazetecilerle sohbet gerçekleştirdi.

HDP İstanbul 3'üncü bölge Milletvekili Adayı Dr. Beyza Üstün ve HDP İstanbul 2'inci Bölge Milletvekili Adayı Feride Elçin daha sonra seçim çalışmaları kapsamında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde taşeron çalıştırılan sağlık işçilerine yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim toplantısında göstermelik eğitime "nitelikli işçi sağlığı eğitimi" talebiyle yaptığı itiraz soncu kendisine disiplin cezası verilen İstanbul Tıp Fakültesi araştırma görevlisi Dr. Coşkun Canıvar ve Taş-İş-Der Başkanı Cemal Bilgin'e dayanışma ziyaretinde bulundu.
HDK Sağlık Meclisi'nin de eşlik ettiği ziyarette birlikte mücadele mesajı verildi. HDP İstanbul 3'üncü Bölge Milletvekili Adayı Hülya İmak da HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanı İlkay Yenigün ile birlikte Kıraç Mahallesi'ndeki esnafları ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

KOCAELİ

Seçim çalışmaları kapsamında HDP Kocaeli milletvekili adayları Ali Haydar Konca ve Ayfer Koçak da Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği'ni (EKOS-DER) ziyaret etti. Ardından Marmara Nakliyeciler Tır grevini ziyaret ederek grevcilerini ziyaret eden adaylar, Türkiye'de emekçilerin haklarını ancak mücadele ve eylemle kazanacaklarını ve hak alma mücadelesinde grevcilerin yanında olacaklarını belirtti.


DİYABAKIR

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde 7 Haziran Genel seçim çalışmaları kapsamında HDP büro açılışları devam ediyor. Üç Kuyu Toki ve Sanayi mahallelerinde kitlesel bir coşkuyla seçim büroları açıldı. Halkın büyük bir katılım gösterdiği büro açılışlarına HDP Diyarbakır milletvekili adayları Feleknas Uca, İmam Taşçıer ve Sibel Yiğitalp'in yanı sıra Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş da katıldı.

Büro açılışının düzenlendiği alana, HDP bayrakları asıldı. Seçim bürosu önünde toplanan yüzlerce yurttaş, açılış öncesi özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

Açılışta milletvekili adaylarından Sibel Yiğitalp, HDP olarak, tüm halklar için eşit barış anlayışını benimsediklerini belirtirken, İmam Taşçıer ise dört parçaya bölünerek her parçada asimilasyon, imha ve inkar politikalarına maruz kalsalar da Kürtlerin bu kirli politikalara rağmen bugün Kürdistan'ın her bir parçasında ayaklanıp, özgürlük bilinciyle örgütlendiğini söyledi.

Feleknas Uca ise, Meclis'e işaret ederek, "Biz parlamenter olarak meclise girmeyeceğiz. Bizler sizin yoldaşlarınız ve halkın hizmetkarları olarak Meclis'e girmeye adayız. Bu onurlu halkın onurlu mücadelesini sürdüreceğimize söz veriyoruz. Onurlu bir mücadeleyi ve barışı isteyen herkesin oyunu HDP'ye vermesi şarttır 'dedi.
Konuşmaların ardından zılgıt ve alkışlarla seçim bürolarının açılışı yapıldı.

ELAZIĞ

Elazığ'da da HDP milletvekili adayları Orhan Demirbağ, Türkan Bingöl ve İbrahim Bingöl seçim çalışmaları kapsamında Baskil ve Keban ilçelerinde esnafları ziyaret etti. 
Milletvekili adayları Baskil ilçesinde esnaf ziyaretleri sırasında ırkçı bir gurubun sözlü saldırıda uğradı. Irkçı gurup, ziyaretler sırasında İstiklal Marşı ve milliyetçi müzikler çalarak, adayları tahrik etmeye çalıştı. Buna rağmen esnaf ziyaretlerine devam eden adaylar, sağduyu yaklaşımlarıyla olası provokosyonu önüne geçti. 
Tahriklere rağmen esnafların ilgisi ile karşılaşan adaylar, esnaflardan destek istedi.


İZMİR

Halkların Demokratik Partisi'ne (HD) bir destek de İzmirli feministlerden geldi. HDP İzmir İl Örgütü'nde feministler adına basın açıklamasında bulunan Zeynep Varol, 12 yıllık AKP iktidarının en ayırt edici özelliklerinden birinin kadınlara yönelik politikaları olduğunu belirtti. AKP'nin, aileyi merkeze alan kadın politikalarını eleştiren Varol, "Kadınların emeklerinin, bedenlerinin, kimliklinin erkekler ve devlet tarafından denetleme sınırlarını genişletti, genişletiyor. Anti-demokratik ve otoriter AKP yönetimi altında bugün feminizm de dahil olmak üzere, her türlü muhalif politikanın siyasetle ifade alanı gittikçe daraltılıyor sindirilmeye, değersizleştirilmeye çalışıyor" dedi.

Varol tüm bu nedenlerden dolayı ise "Bizler HDP'ye oy veriyoruz ve oy ermeye çağırıyoruz. Bu çağrıyı yaparken, kadın kurtuluş mücadelesinin HDP çatısına sığmayacak talepleri hedefleri ve örgütlenme ilkeleri olduğunu ve herhangi bir karma siyasi partinin kadınların öz örgütlülüğünü esas alan feminist mücadelenin öznesi olamayacağını dolayısı ile bir partiyi bu saikle işaret etmeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz. Kürt sorunun kalıcı çözümü ve barış için HDP'Nin mecliste olması elzemdir. Ayrıca başta Kürt kadın hareketi olmak üzere, HDP'de kadınlar mücadelesi sonucu elde edilmiş kazanımların da üzerinden atlanmayacak önemde olduğunu düşünüyoruz. Oyumuz HDP!'ye" diye konuştu.


ŞIRNAK

HDP ve DBP Şırnak il örgütleri, seçimlere ilişkin çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam ederken, bu kapsamda Aşiti Meydanı'nda bulunan seçim irtibat bürosunda düzenlenen toplantı ile kentteki mahalle komisyonlarıyla bir araya gelerek seçim sürecini tartıştı.

Toplantıda konuşan HDP Şırnak Milletvekili Adayı Ferhat Encü, "Biz Türkiye halklarını demokrasi ile tanıştırmak ve yıllardan beri sistemin bastırdığı halkları yeniden uyandırmak için 7 Haziran seçimlerine gidiyoruz. Bizim bu seçimlerde barajı aşmamız aynı zamanda onlarca yıldır özgürlüklerinin önüne set çekilmiş ve kendi haklarını savunamayan en ufak hak talebinde bulunan halkların kafasına balyoz gibi indirilen anlayışı kökten ortadan kaldırmak için gidiyoruz" dedi.

'Kol kola girip barajları faşistlerin kafasında parçalayalım'

Yıllarca devletin politik yüzü olan partilere oy veren yurttaşlara da seslenen Encü, "Yıllarca yanında durduğunuz anlayış, binlerce gencimizi faili meçhul cinayetlerde kaybettirdi, teslim alamadıklarını da zindanlarda çürüttü yada çürütmekle tehdit etti. Bunu artık görün ve gelin kardeşlerinizle kol kola girerek bu barajları faşist zihniyetlerin kafasında parçalayalım" die konuştu. Toplantı daha sonra yurttaşların konuşma ve süreç değerlendirmesi ile sona erdi.

SİİRT

Siirt'te seçim çalışmaları kapsamında HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin, Baykanlı kadınlarla bir araya geldi. Baykan'ın bütün sokaklarını gezerek kadınlarla bir araya gelen HDP'li kadınlar, olumlu tepkilerle karşılaştı. Girdikleri evlerde bulunan kadınlarla sohbet eden Seviptekin, kendisini kadınlara tanıtarak HDP'deki kadın temsiliyetinin diğer partilere oranla fazlalığına dikkat çekti. Yüzde 10 barajının aşılmasının başta kadınlar olmak üzere tüm kesimler için yeni bir hayatın başlangıcı olacağını belirten Seviptekin, kadınların HDP'yi kendi partileri olarak görmeleri gerektiğini vurguladı.

Daha önce AKP'ye oy veren yurttaşlar da HDP'nin barajı geçmesi gerektiğini düşündüklerini belirterek HDP'ye oy vereceklerini söyledi. (DİHA)

En Çok Okunan Haberler