MedyaFaresi MedyaFaresi

MHP'den YÖK'ün kararına ilk tepki! Oktay Vural ne dedi?

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, YÖK'ün başörtüsü konusunda aldığı kararla ilgili olarak görüşlerini açıkladı.

Eklenme: 06 Ekim 2010 14:39 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 11:26
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, YÖK'ün başörtüsü konusunda aldığı kararın, öğrencilerin üniversiteye girmesi için yeterli bir güvence sağlayamayacağı konusunda endişeleri olduğunu söyledi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yeni Anayasa konusunda sürdürülen tartışmaların milleti oyalamaya ve zamanını çalmaya yönelik olduğunu savundu.

Siyasi partilere çağrıda bulunan Vural, ''Gelin sağlıklı bir değerlendirme yapalım. Sanal tartışmalarla milleti oyalamayalım'' dedi. Vural, kendilerinin yeni bir Anayasa yapımı için harcadıkları çabaya karşılık bulamadıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yeni Anayasa konusunda siyasi partilere ''uzlaşma'' çağrısında bulunduğunu anımsatan Vural, ''Aynı çağrıyı Anayasa değişiklikleri yapılırken neden yapmadınız? Neden uzlaşmayı sağlayamadınız? Bu bir tiyatro herkes rol yapıyor'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni Anayasa taslağına ilişkin 2007 yılında yaptığı bir konuşmayı ipad aracılığıyla gazetecilere dinleten Vural, şöyle devam etti:

''Başbakan Erdoğan, 2007 yılındaki bir konuşmasında, 'yeni taslağı hazırladık. Tüm kesimlere sunuyoruz' diyor. Dünkü grup konuşmasında 'yeni Anayasa için çalışma başlattıklarını' söylüyor. Yeniden pişiriyor, yeniden milletin önüne koyuyor. 2007'de hazırlamışsın, hazırlığın var. Herkes bir oyun oynuyor. Adeta milletin hafızasıyla alay ediliyor. Şimdi yeni çalışma başlattıysan, önceki çalışma neydi? Millet, boşu boşuna mı meşgul edildi? Bu ne biçim pis bir oyundur, manüpilasyondur? Bundan önceki çalışma demek ki göz boyamak içinmiş. Bunlar karda yürüyüp izlerini belli etmediklerini sanıyorlar.''

Başbakan Erdoğan, uzlaşma ve diyalog arayışı içerisinde değil. Bu konuyu seçim döneminde siyasi istismar olarak kullanacak. Başbakan, yeni Anayasa için kurulacak bir komisyonda bizim kabul edemeyeceğimiz hangi hususların yer alacağını düşünüyor? Üniter yapımızı muhafaza eden maddeler... Bunların hilafına bir adım atacak mı ki komisyon kurulmasını istemiyor? Biz bu konuda er meydanına geliriz. 'Bazı girişimlere MHP karşı çıkacak' diye komisyon kurulmasını istemiyorsunuz.''

BAŞÖRTÜSÜ TARTIŞMALARI
Başörtüsü tartışmalarına da değinen Vural, bu sorunun çözümü için samimiyet gerektiğini söyledi. ''Bunlar, bu konuda trencilik oynuyorlar. Biri lokomotif oluyor, diğeri vagon oluyor'' diyen Vural, sorunun hukuki bir çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

MHP'nin, bu konuda teklifinin ortada olduğunu belirten Vural, ''Dipsiz kuyudan millete su içirmenin alemi yoktur. Bunun hukuki bir çerçevede çözülmesi gerektiği açıktır. YÖK, 'tutanak tut' diyor. Ne demek bu? Öğrenci derse böyle girecek mi girmeyecek mi açıklık getirir misiniz? Konunun objektif hukuk çerçevesinde ele alınması gerekiyor'' diye konuştu.

Vural, başörtüsüne ilişkin üniversiteler arasında farklı uygulamalar bulunduğuna dikkati çekti. Memur maaşlarına ilişkin müzakere sürecini de değerlendiren Vural, Uzlaştırma Kurulu kararının kabul edilmemesini eleştirdi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, ''konu Bakanlar Kurulu'nda olduğuna'' dair sözlerini anımsatan Vural, ''Böyle keyfi bir yönetim olur mu? Anayasa değişikliğiyle memura toplu iş sözleşmesi hakkı verilmişti, Uzlaştırma Kurulunun kararları kesin olacaktı. Şimdi toplu görüşmeye giden sendika üyelerine şişeler fırlatılıyor. Bunlar çok cüzi bir zammı bile memura, emekliye reva görmediler'' diye konuştu.

Vatan