MedyaFaresi MedyaFaresi

MGK bildirisinde Iğdırlı köylülere takdir!

Milli Güvenlik Kurulu tarihinde bir ilk: PKK'ya karşı koyan Iğdırlı köylülere takdir mesajı..

Eklenme: 20 Ekim 2012 09:54 - Güncelleme: 05 Mart 2016 18:18

Bildiride, "Bütün baskılara rağmen, yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır" denildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapılan MGK toplantısı sona erdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin ele alındığı bildirilirken, Iğdır’da yöre halkının PKK tarafırdan kaçırılan 6 öğretmene sahip çıkmasının takdirle karşılandığı belirtildi. Konuyla ilgili, " Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden terör eylemleri ve bunlara karşı güvenlik güçlerimizin başarıyla yürüttüğü operasyonlar, alınan ve alınması gereken diğer tedbirler görüşülmüştür. Terör örgütünce son günlerde bölgenin kalkınmasına hizmet edecek yatırımların ve ilim-irfan yuvası okulların hedef alındığı eylemlerin terörün karanlık emellerini bir kere daha ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Bütün baskılara rağmen yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır" ifadelerine yer verildi.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER

Suriye’deki otorite bolşuğu nedeniyle, terör unsurlarının bu durumdan faydalanabileceğine dikkat çekilirken, durumun her yönüyle ele alındığı bildirildi. Açıklamada, "Suriye’deki gelişmelerin ülkemize yönelik etkileri etraflıca ele alınarak sınır güvenliğimizin sağlanmasına yönelik tedbirler gözden geçirilmiş, ulusal güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın korunmasını en etkili bir şekilde sağlamak amacıyla uluslararası hukuk temelinde, bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusundaki kararlılığımız bir kez daha ifade edilmiştir.

Suriye’deki gelişmelerin insani boyutu üzerinde de ağırlıklı olarak durulmuş, bu bağlamda, halen ülkemizdeki kamplarda misafir edilen ve sayıları yüz bini aşan suriyeliler’in ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar gözden geçirilmiştir.

Başta terör unsurlarının suriye’deki otorite boşluğunu istismar girişimleri olmak üzere, ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan her türlü tehdit ve bunlara karşı alınabilecek önlemler tüm boyutlarıyla görüşülmüştür" denildi.

DHA