MedyaFaresi MedyaFaresi

Mezun olmak için kadavradan organ çaldım!

Ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar, Tıp Fakültesi'nden mezun olmak için, bir kadavradan organ çalıp evine götürdüğünü söyledi

Eklenme: 17 Mayıs 2013 13:02 - Güncelleme: 20 Şubat 2016 18:58

Ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar, Tıp Fakültesi\'nden mezun olmak için, bir kadavradan organ çalıp evine götürdüğünü ve evin buzdolabında sakladığını itiraf etti. Aylık olarak yayınlanan DEVE Dergisi\'nde her ay anılarını yazan Altıoklar, derginin şu an bayilerde yer alan Mayıs sayısına Tıp Fakültesi\'nden nasıl mezun olduğunu yazdı.

"DEVRİM PEŞİNDE KOŞMAKTAN DERS ÇALIŞAMADIK"

"Top peşinde, kız peşinde ve devrim peşinde koşmaktan birkaç ders grubundan kaçmıştık" diye yazan Altıoklar bu olayı şöyle anlatıyor:  "Tıp Fakültesi 2. sınıfta anatomi başımızın belasıydı... Telafiye hazırlanmaktaydık. Son bir hamleyle kadavranın kalbini fethettim… Ne var ki saat beşe bir vardı… Salim\'le göz göze geldim ve tereddüt etmeden, kalbi beyaz doktor önlüğümün cebine soktum, zil çaldı… Salim\'in cebine bir böbrek, Ercü\'nünkine -galiba dalak- ve Nuri\'nin cebine de beyni yerleştirerek, yaklaşık iki yüz elli beyaz önlüklü öğrencinin arasında kaynayıp, laboratuvardan çıktık…

Organları bir poşete koyduktan sonra akşam bizim evde buluşup, çalışmak üzere hepimiz sevgililerimize, evlerimize dağıldık... Ben, benim kızla eve girdim ve anneme çaktırmadan organ dolu poşeti buzdolabının buzluğuna yerleştirdim..."

ANNESİ AZ DAHA SAKATAT DİYE PİŞİRİYORMUŞ

Gece herkes uyuduktan sonra, arkadaşlarıyla toplanıp organlar üzerinde çalıştığını yazan Altıoklar, daha sonra organları dipfrize kaldırmış. Altıoklar bu durumu şöyle kaleme almış: "Sınav sorularını neredeyse eksiksiz cevapladıktan sonra, uykusuz gecenin intikamını almak üzere herkes kendi evine dağıldı… Kapıyı anahtarla açıp antreye girdiğimde annemi, ilkokul öğretmeni olan annemi, okuldan dönmüş, doğrudan mutfağa girmiş, akşam biz dört haydutun karnını doyurmak için yapacağı yemeklerin malzemelerini mutfak tezgahı üzerine çıkartmış, hazırlıklarını tamamlarken gördüm… Kalp, böbrek, dalak ve beyin… \'Ay benim haydutum gelmiş… Canınız sakatat mı istedi oğlum? Tabii, delikanlısınız siz, yemeniz lazım.. Bünye istemiştir..\' deyince şafak attı bende… \'Anne dur!\'… Bıçak kalbi parçalamak üzereyken havada dondu kaldı…"

Ertesi günün akşamında eve döndüğünde annesini buzdolabının önünde dua okurken bulduğunu belirten Mustafa Altıoklar, kadavradan aldığı organları daha sonra annesinin okulda görevli hademe Kamber Efendi\'ye verdiğini, onun da bir mezarda gömdüğünü açıklamış.

150 imzayı buluşturan DEVE

Nisan 2013\'te ilk sayısı yayınlanan DEVE Dergisi, 150 kişilik bir kadroya sahip. Adalet Ağaoğlu, Rasim Özdenören, Adnan Özer, Cüneyt Özdemir, Cezmi Ersöz, Balçiçek İlter gibi birbirinden renkli isimleri de bünyesinde barındıran dergiyi Ferzende Kaya yönetiyor.