MedyaFaresi MedyaFaresi

Mevlüt Uysal AKP'nin Büyükçekmece adayı oldu

Önce Başakşenir sonra Büyükşehir şimdi de Büyükçekmece... 2014 yerel seçimlerinde Başakşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan, Kadir Topbaş'ın yerine de geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak getirilen Mevlüt Uysal, 31 Mart seçimlerinde bu kez AKP'nin Büyükçekmece adayı oldu.

Eklenme: 29 Aralık 2018 16:34 - Güncelleme: 30 Aralık 2018 09:33

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım oldu.

Geçtiğimiz yıl görevinden istifa eden Kadir Topbaş’ın yerine, Başakşehir Belediye Başkanlığından istifa ederek getirilen İBB Mevlüt Uysal ise 31 Mart seçimlerinde AKP’nin Büyükçekmece İlçesi Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

MEVLÜT UYSAL KİMDİR?

1966 Antalya, alanya doğumlu Mevlüt Uysal ilk ve orta öğrenimini Alanya’da tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık yaptı. 1997’den itibaren ikamet ettiği Başakşehir’de 1. Etap Site Yönetimi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

29 Mart 2009 tarihinde gerçekleşen seçimlerde Başakşehir Belediyesi kurucu Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi’nde ikinci kez Başakşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

29 Eylül 2017 tarihinde Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etmesinin ardından yapılan Belediye Meclisi seçimleri ile Büyükşehir Belediye başkanlığına getirildi.