MedyaFaresi MedyaFaresi

Mevcut 658 kişilik kapasiteyi 1000’e çıkardılar yetmedi!

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun 12 Şubat 2020 günü toplantıyla ele alacağı Elazığ Ceza İnfaz Kurumları taslak raporu çıktı.

Eklenme: 07 Şubat 2020 13:51 - Güncelleme: 07 Şubat 2020 13:55

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu 12 Şubat 2020 günü Elazığ Ceza İnfaz Kurumları taslak raporunu görüşecek.

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun 12 Şubat 2020 günü toplantıyla ele alacağı Elazığ Ceza İnfaz Kurumları taslak raporu çıktı.

Raporda,  658 kişilik olmasına rağmen arttırılmış kapasitesi 1000 kişiye yükseltilen Elazığ T Tipi  Kapalı Ceza İnfaz  Kurumu’nun incelemenin gerçekleştirildiği tarihte 1208 hükümlü ve barındırdığını dikkat çekildi. Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun da kapasite aşımına dikkat çekilen taslak raporda, “Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, 468 kişi kapasiteli olup, incelemenin gerçekleştiği tarih itibari ile 704 hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Kurumda adli ve terör suç grubunda bulunan hükümlü ve tutuklular barındırılmaktadır” denildi.

Taslak raporda mahpusların, öncesinde 1 saat olan açık görüşlerin 30 dakika ile sınırlandırıldığı ancak fiili olarak 20-25 dakika açık görüş yapılabildiği, görüşe gelenlerin çıplak aramaya tabi tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları ve nakil taleplerinin karşılanmadığı şikayetlerine yer verildi. Avukatla yapılan görüşmelerde Kurum görevlilerinin görüşmeleri dinlediği, Kurum görevlileri tarafından koğuşlarda yapılana aramalar esnasında psikolojik baskı yapıldığına ilişkin şikayetlerin yer aldığı  taslak raporda, “Revirde bulunan doktorla sorun yaşandığı, doktorun hangi sağlık sorunu olursa olsun aynı ilaçları yazdığı ve revire çıkmanın zor olduğuna” ilişkin mahpus görüşleri de yer aldı.

 Taslak rapordan bazı bölümler şöyle:

Elazığ Açık Ceza İnfaz Kurumu

Açık Ceza İnfaz Kurumun kapasitesi 450 olup, incelemenin gerçekleştiği tarih itibari ile 585 hükümlü barındırılmaktadır. Kurumda Bakanlık ve Komisyon atamalı toplamda 225 personel görev yapmaktadır. Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde tekstil, marangoz, metal, unlu mamuller, inşaat, seracılık ve tarım, kayısı ve kuru gıda paketleme, kafeterya ve restoran, otopark ve oto yıkama, toner dolum, temizlik, çay ocağı ve kantin, berberhane, satış mağazası ve market faaliyetleri yürütülmektedir. Kampüs fırınında günde 9000 adet ekmek üretilmektedir.

Kurumda 10 kişi kapasiteli 48 oda, 12 kişi kapasiteli 8 oda ve 4 kişi kapasiteli 1 oda bulunmaktadır.

Genel mutfak günlük 5.000 kişiye yemek hazırlayacak şekilde tasarlanmış olup, tüm kampüsün yemek ihtiyacını karşılamaktadır. Mutfakta çalışan hükümlülerin düzenli olarak portör muayeneleri yapılmakta ve ayrıca hijyen eğitimi verilmektedir.

Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun toplam kapasitesi, 4 ana bloktan oluşmakta ve 10 kişilik 62 oda, 3 kişilik 8 oda ve tek kişilik 14 oda olmak üzere 658 kişi olup, arttırılmış kapasitesi 1000 kişidir. İncelemenin gerçekleştiği tarih itibari ile 1208 hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır. Kurumda Bakanlık ve Komisyon atamalı toplamda 256 personel görev yapmaktadır. Kurumda hobi atölyesi bulunmakta ve çeşitli alanlarda kurslar verilmektedir.

Kurumda bulunan her odanın müstakil bir havalandırması mevcut olup, alt katlar yemekhane, üst katlar ise yatakhane olarak kullanılmaktadır.

 

Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, 468 kişi kapasiteli olup, incelemenin gerçekleştiği tarih itibari ile 704 hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Kurumda adli ve terör suç grubunda bulunan hükümlü ve tutuklular barındırılmaktadır.

Kurum 2 katlı olup, 5 blok ve 52 odadan oluşmaktadır. Kurumda 2 adet derslik, 1 adet eğitim ve 1 adet hobi atölyesi bulunmaktadır. Kurum bahçesinde ziyaretçi bekleme salonu, basketbol ve voleybol sahası, 6 adet gözetleme kulesi, çim halı futbol sahası, iş atölyeleri ve çok amaçlı kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Kurumda, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’ un 18. maddesi1 kapsamında ruhsal rahatsızlığı bulunan hükümlü ve tutukluların barındırılması için 29 kişilik ve 13 oda bir kapasiteli iyileştirme merkezi bulunmaktadır. Bu merkezde 13 hükümlü ve tutuklunun yatılı tedavisi devam etmektedir. Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde ise 14 yataklı mahkûm servisi bulunmakta, çevre illerden 22 hükümlü ve tutuklunun tedavisi bu hastanede devam etmektedir.

Kurumda iş yurduna ait mermer işleme atölyesi, hobi atölyesi ve çeşitli alanlarda kurslar mevcuttur. Kurumda Bakanlık ve Komisyon atamalı 203 personel görev yapmaktadır.

 Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun toplam kapasitesi 254 olmakla beraber incelemenin gerçekleştiği tarih itibari ile Kurumda 135 hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Kurumda adli ve terör suç grubunda hükümlü ve tutuklular barındırılmaktadır. Kurumda Bakanlık ve Komisyon atamalı 123 personel görev yapmaktadır.

Kurum zemin hariç bir katlı olup, zemin katta hükümlü tutukluların barındırıldığı oda girişleri ve ortak yaşam alanları, açık spor sahası, nöbetçi memur odaları, yemekhane, görüş alanları bina girişleri ve avukat görüş odaları bulunmaktadır. Birinci katta ise revir, depolar ve idari kısımlar, hükümlü ve tutuklu odaları, kütüphane, eğitim servisi ve sınıflar, kreş, kantin ve çok amaçlı salon bulunmaktadır. Kurum binası dört ana bloktan oluşmaktadır.

 Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun kapasitesi 485 olup, incelemenin gerçekleştiği tarih itibariyle Kurumda 423 hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır. Kurumda Bakanlık ve Komisyon atamalı 186 personel görev yapmaktadır. Kurumda adli ve terör suç türünde hükümlü ve tutuklular barındırılmaktadır.

Kurumda, hükümlü ve tutuklulara yönelik çeşitli alanlarda kurslar açılmaktadır. Kurumun su ihtiyacı kampüs su kuyularından temin edilmektedir. Kuyulardan temin edilen sular depolarda toplanarak yumuşatma sisteminden geçtikten sonra kuruma verilmektedir. Su, içme ve kullanmaya elverişli olup, kurumun ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Hükümlü ve tutukluların kullanacağı günlük soğuk su miktarı kişi başına 200 litre, günlük sıcak su miktarı kişi başına 50 litre olup, su otomasyon sistemi ile kontrollü bir şekilde verilmektedir. Kurum kalorifer ile ısıtılmaktadır. Elektrik kesintilerinde ve arızası durumlarında devreye giren 2 adet jeneratör bulunmaktadır.

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun kapasitesi 485 olmakla beraber incelemenin gerçekleştiği tarih itibari ile Kurumda 406 hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır. Kurumda Bakanlık atamalı ve Komisyon atamalı 188 personel görev yapmaktadır. Kurumda adli ve terör suç türünde hükümlü ve tutuklular barındırılmaktadır

CEZA İNFAZ KURUMUNDA YAPILAN İNCELEMELERDE ULAŞILAN SONUÇ VE TESPİTLER İLE HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARLA YAPILAN GÖRÜŞMELER

Yukarıda bahsedilen bilgilendirme toplantısının ardından, ceza infaz kurumlarında incelemelerde bulunulmuştur.  Yapılan incelemelerde rastgele seçilen koğuşlarda ceza infaz kurumundan yetkili ve görevliler olmaksızın şikâyet ve talepler dinlenmiştir.

Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Kurumda barındırılan hükümlü ve tutuklular tarafından;

Kurumda kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu barındırıldığı, önceden tekli olan yatakların sonradan ranzaya çevrildiği, koğuşların aşırı kalabalık ve havasız olduğu,

Kurum idaresinin kişi başına 2 ayakkabıya müsaade ettiği, ancak spor yapabilmek için 3. ayakkabıya ihtiyaç duyulduğu, içliklerin ve berelerin toplandığı ancak havaların soğuk olmasından ötürü içlik ve bereye ihtiyaç duyulduğu, kaloriferlerin yanmadığı, önceki yıl kaloriferlerin Aralık ayında yanmaya başladığı ancak Elazığ için bu ayın çok geç olduğu, musluk suyunun içilebilir durumunda olmadığı ve bu nedenle içme suyunun kantinden alınmak zorunda kalındığı,

Kurum revirine 2 haftada ancak çıkılabildiği, bazı dönemlerde revire çıkmanın daha uzun süreleri bulabildiği, hastaneye yapılan sevklerin ayları bulabildiği, sağlık hizmetinden hızlı ve yeterli bir şekilde faydalanılamadığı, kronik rahatsızlığı bulunanların hastane sevklerinin düzenli aralıklarla yapılmadığı, diş doktoruna dahi gidilemediği, diş hekimlerinin dönüşümlü olarak gelmesinden dolayı diş tedavisi için 4-5 ay kadar beklendiği,

Kantinden alınan ürünlere el konulduğu, koğuş değişikliği taleplerinin karşılanmadığı, ağır hastalıklardan muzdarip olanların dahi cezalarının ertelenmediği,

Yemeklerin çok kötü olduğu, genelde aynı tür yemeklerin çıktığı, verilen yemek miktarının az olduğu, günde 2 adet ekmek verildiği, verilen ekmek miktarının yeterli olmadığı, ekmeğin saat 15.00’te gelmesinden ötürü yemekle tüketme imkânının olmadığı, yumurtaların yıkanmadan haşlandığı ve üzerlerinde pislikler kaldığı, yemeklerin güzel olduğu günlerde verilen yemek miktarının ise azaldığı,

Kurum müdürüyle görüşülemediği, bazı dilekçelerin çıkışının yapılmadığı, dilekçelerin kaydının tutulmadığı ve çıkış numaralarının dilekçe sahiplerine verilmediği, dışarıya gönderilmek istenen eşyalarının açık görüşte yakınlara teslim edilmesine izin verilmediği dolayısıyla dışarıya gönderilecek eşyaların kargoyla gönderilmek zorunda kalındığı,

Telefon görüşme saatlerinin pazartesi günü saat 09.00 olduğu, bu saatte çocukları okulda olduğu olan hükümlü ve tutukluların çocuklarıyla görüşemedikleri, telefon görüşlerinin hafta sonu yaptırılması gerektiği,

Kişi başına 1 battaniye verildiği, yedek battaniyeye izin verilmediği ancak havalar soğuk olduğu için üşüdükleri, Kurum berberinin hükümlü ve tutuklulara hizmet vermediği, bu imkândan sadece Kurum görevlilerinin yararlanabildiği, hükümlü ve tutukluların bu ihtiyaçlarını kendi imkanları ölçüsünde karşılamak zorunda kaldıkları

Öncesinde 1 saat olan açık görüşlerin 30 dakika ile sınırlandırıldığı ancak fiili olarak 20-25 dakika açık görüş yapılabildiği, görüşe gelenlerin çıplak aramaya tabi tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları ve nakil taleplerinin karşılanmadığı,

Eşiyle aynı Kurumda olanların ayda 1 olan açık görüş hakkını eşiyle yahut ailesiyle görüşmek yönünde tercihli olarak kullanabildiği, birlikte görüşmeye izin verilmediği, açık görüşün yapıldığı odadaki saatin bozuk olduğu, açık görüşe giderken kol saatinin çıkarılması zorunlu olduğu için ne kadar süre görüşüldüğünün hesaplanamadığı,

Avukatla yapılan görüşmelerde Kurum görevlilerinin görüşmeleri dinlediği, Kurum görevlileri tarafından koğuşlarda yapılana aramalar esnasında psikolojik baskı yapıldığı,

Kantin fiyatlarının çok yüksek olduğu, adli suçlardan hükümlü ve tutuklu olanların kantinden tedarik edebildikleri ürünlerin terör suçlarından Kurumda bulunan hükümlü ve tutuklulara verilmediği,

Atölyelerden ve hobi faaliyetlerinden faydalandırılmadığı, günde 1 saat olan spor yapma haklarının verilmediği, mahkemeye giderken kravat takmak isteyenlere izin verilmediği, ekonomik durumu kötü olanlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuranların başvurularının kabul edilmediği, şeklinde şikayetlerde ve beyanatlarda bulunulmuştur.

Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Çocuk Koğuşu

Kurumda bulunanlar tarafından kendilerine ayakkabı ve kıyafet verildiği; yemeklerden memnun oldukları; sıcak suyun bulunduğu; spora çıkartıldıkları ancak ailelerine yakın ceza infaz kurumlarına sevk taleplerinin karşılanmadığı şeklinde beyanat ve şikâyetlerde bulunulmuştur.

Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Kurumda bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından Kurum kapasitesinin yetersiz olmasından kaynaklı bir şikâyet dile getirilmemiştir.

Kurumda barındırılan hükümlü ve tutuklular tarafından;

Revirde bulunan doktorla sorun yaşandığı, doktorun hangi sağlık sorunu olursa olsun aynı ilaçları yazdığı ve revire çıkmanın zor olduğu,

Haftanın 3 günü güzel yemeklerin çıktığı ancak bu günlerde gelen yemek miktarının çok az olduğu, meyve ve sebze verilmemesinin yetersiz beslenmeye neden olduğu ve yemeklerde hijyen sorunu olduğu,

Öncesinde havalandırma tam gün kullanabilmesine rağmen, son zamanlarda bu sürenin yarım güne düşürüldüğü, bu durumun havalandırmanın diğer koğuşlarla paylaşılmasından kaynaklandığı,

Kıyafetlerin sınırlı olduğu, kapüşonlu kıyafetlere izin verilmediği, yeşil, mavi ve lacivert kıyafetlerle üzerinde baskı bulunan kıyafetlerin ve şal kullanmanın yasak olduğu, askılı kıyafetlere ve diz seviyesinde bulunan eteklere izin verilmediği, çıtçıtlı badiler, saç bantları, yazmalar ile anneleriyle kalan çocukların oyuncaklarının ve boya kalemlerinin toplandığı, talep edildiği halde Kurum idaresi tarafından verilmediği,

Kurumda annesiyle beraber kalan çocuklara günde 1 kutu süt yahut 1 yumurta verildiği, çocuk gelişimi için gerekli olan balık, sebze, meyve gibi gıdaların verilmediği, bunun çocuk başına günlük yemek istihkakının azlığından kaynaklandığı ve bu miktarın arttırılması gerektiği,

Aramaların çok sık yapıldığı, genel ve kısmi arama ayrımının bulunmadığı, iç çamaşırları dâhil arama yapıldığı, arama esnasında odaların dağıtıldığı, buna tepki gösterilince disiplin soruşturması açılarak ceza verildiği,

Kampüs içerisinde bulunan hastaneye götürülürken kelepçe takıldığı, kampüs dışındaki hastanelere götürülürken jandarmanın kola girdiği, doktorun kelepçelerin çıkarılmasına rıza gösterdiği durumlarda dahi görevli jandarmanın kelepçeleri çıkarmaktan imtina ettiği,

Düzenli takip ettikleri gazetelerin hafta sonları komisyon çalışmadığı için kendilerine verilmediği, bu gazetelerin hafta içinde gecikmeli verildiği, ancak kimi koğuşlara hafta sonu gazetelerin geldiğinin gözlemlendiği, bu durumun ayrımcılığa neden olduğu, bazı gazetelerin ise hiç verilmediği,

Mektupların iç içe konulmasına izin verilmediği, bu nedenle her mektubun ayrı bir zarfla gönderilmesi gerektiği, bu uygulamanın da gereksiz masraflara neden olduğu, 3 kişiden fazla kişiyle fotoğraf çekimine izin verilmediği, Kurum idaresinin iletişim hakkını keyfi olarak sınırlandırdığı,

Çok sık disiplin cezası verildiği, verilen disiplin cezaları sonucunda idari gözlem kurulunun hem telefonla görüşmeyi hem de mektupla iletişimi yasakladığı, iki yasağın bir arada uygulanmasının rahatsızlık verici olduğu,

Kameraların mahremiyeti ihlal ettiğini, bu nedenle kameraları poşetle kapattıklarını, bundan dolayı da disiplin cezası verildiğini belirterek; ziyaretçilerin rahatsız edici boyutta aramaya tabi tutulduğu, bu durumun özellikle yaşlı ziyaretçileri rahatsız ettiği, şeklinde şikayetlerde ve beyanatlarda bulunulmuştur.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu

Kurumda barındırılan hükümlü ve tutuklular tarafından; başka koğuşlarla birlikte 9 kişi olarak spora çıkılmasına izin verildiği; TBMM heyetinin geleceği hafta sohbet hakkının kullanılmasına izin verildiği ve 45 dakika süreyle kullandıklarını; kurslardan şikâyetçi olmadıkları; görüşlerin 45 dakika süreyle sınırlandırıldığı, yemeklerin kötü ve az olduğu, 3 kişiye 1 kişilik yemek verildiği; istedikleri gazetelerin gününden 2 gün sonra verildiği; kantinde bulunan ürünlerin çok pahalı olduğu ve sıcak suda sıkıntı olduğu şeklinde şikâyetlerde ve beyanatlarda bulunulmuştur.