MedyaFaresi MedyaFaresi

Meteoroloji'den flaş uyarı! Hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji 2 Ocak Çarşamba günü havanın Türkiye genelinde nasıl olacağını bir son dakika uyarısıyla duyurdu. Cuma günü özellikle İstanbul'da kendini gösterecek kar, Salı günü etkisini artıracak.

Eklenme: 02 Ocak 2019 11:53 - Güncelleme: 02 Ocak 2019 11:56

Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu, İstanbul, Kayseri, Niğde, Sivas, Karaman, Çorum, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Muş, Ağrı ve Bingöl çevreleri ile Trabzon'un ve Giresun'un iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu, İstanbul, Kayseri, Niğde, Sivas, Karaman, Çorum, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Muş, Ağrı ve Bingöl çevreleri ile Trabzon'un ve Giresun'un iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Antalya, Mersin, Adana ve Hatay çevrelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) yağmur ve sağanak, Antalya'nın yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması beklenen yağışların; Marmara, Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimleri ve Sinop çevreleri ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor. 

KAR YAĞIŞI CUMA İLK SAATLERDE BAŞLIYOR

Havaforum’da yer alan tahminlere göre perşembe günü Balkanlar üzerinden Trakya kesimine gelmesi beklenen soğuk hava dalgası İstanbul’a perşembe akşam saatlerinden itibaren giriş yapacak.

Perşembe günü Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava dalgası gün boyu İstanbul’da yağmura neden olacak. Akşam saatlerinden itibaren ise kuzey yönlü kuvvetli rüzgarlarla birlikte sıcaklıklar düşmeye başlayacak. Özellikle Perşembe gece geç saatlerden itibaren, Cuma sabah saatlerine karşı rüzgarın karayele dönmesiyle birlikte hava aniden soğuyacak.

Kuvvetli sıcaklık düşüşüne bağlı olarak Cuma sabah saatlerine doğru yüksek kesimlerden başlayarak yağışlar karla karışık yağmur ve kara dönecek. Cuma günü yer yer 60-80 km/sa hıza ulaşması beklenen karayel fırtınasıyla birlikte tipi şeklinde kar yağışları görülecek. Perşembe günü 7 derecelerde olan sıcaklık Cuma ve Cumartesi günü 2-3 dereceyi geçemeyecek.

İSTANBUL BEYAZA BÜRÜNÜYOR

İstanbul’da etkili olması beklenen kar yağışıyla birlikte Cuma öğleden sonra yüksek kesimlerden başlayarak beyaz örtü oluşmaya başlayacak. İstanbulluların Cuma gece geç saatlerde ve Cumartesi sabahına karşı hatırı sayılır bir kar örtüsüyle karşılaşması tahmin ediliyor. Cumartesi ilk saatler itibarıyla İstanbul’un yüksek kesimlerinde 7-15 santimetre, sahil şeridi hariç yerlerde 5-10 santimetre, sahil şeridinde ise 2-5 santimetre kar örtüsünün oluşması tahmin ediliyor.

Yağışın güzergahı ve şiddeti için en önemli faktör siklondur. Siklon olarak ifade edilen alçak basınç sisteminin hareket konumunun sayısal model tahminlerinde net olarak belli olmamasından dolayı kar yağışının etkili olma süresi ve konumu da netlik kazanmamıştır. Siklon konumunda gerçekleşecek değişiklikle İstanbul ve İzmir gibi kıyı şeridinde yer alan şehirlerde tahmin edilenden çok daha fazla kar yağabilir.

BİR SONRAKİ KAR YENİ HAFTADA

İstanbul’da Cuma ve Cumartesi günü etkili olması beklenen kar yağışlı hava dalgasının ardından Pazar ve Pazartesi sıcaklıklar birkaç derece artacak. Pazar ve Pazartesi günü yağış beklenmiyor. 08 Ocak Salı gününden itibaren ise daha etkili yeni bir kar yağışlı hava dalgasının İstanbul’a giriş yapması bekleniyor. Muhtemel bu kar yağışında da İstanbulluların yine beyaza bürünme ihtimali yüksek gözüküyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının yurt genelinde önemli bir değişiklik olmayacağı, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, doğu kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle güney ve güneydoğu, Marmara, Kuzey Ege ve Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: 

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı hafif kar yağışlı 4 

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzey kesimleri, akşam saatlerinden itibaren Anadolu Yakası ve zamanla il geneli yağmurlu 8 

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak yağışlı 11 

Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 7 

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 14 

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların; öğle saatlerine kadar kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, yüksek kesimleri yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor) 12 

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 13 

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden iç kesimleri hafif kar yağışlı 14 

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif kar yağışlı -2 

Diyarbakır: Çok bulutlu ve yağmurlu, kuzeyi karla karışık yağmur ve kar yağışlı 7