MedyaFaresi MedyaFaresi

Memur maaşlarıyla ilgili yeni açıklama

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in tüm memurların maaşını ilgilendiren bir açıklamada bulunmadığı belirtildi. Açıklamasının hakim ve savcı maaşlarını kapsadığı bildirildi.

Eklenme: 05 Mart 2015 20:45 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 13:22

Yargıtay Başkanlığından yapılan açıklamada, Başkan Cirit'in Yargıtayın  basın bürosunun açılış töreninde yaptığı konuşmanın, bazı internet sitelerinde  yanlış aktarıldığı ifade edildi. 
 
Cirit'in, basın mensuplarının, CHP ve MHP'nin kapatılması iddialarıyla  ilgili soru üzerine, bu konu hakkında bilgilerinin olmadığını, bu sorunun  muhatabının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olduğunu söylediği ve konuya ilişkin  başka bir açıklama yapmadığı kaydedildi. 
Ayrıca Cirit'in, tüm memurların maaşlarına ilişkin bir açıklamada  bulunmadığı ifade edilen açıklamada, Cirit'in, hakim ve savcı maaşlarına yönelik  Anayasa Mahkemesinin, 22 Temmuz 2014'te Resmi Gazete'de yayımlanan iptal  kararıyla maaş düzenlemesinin iptal edildiğini hatırlattığı anlatıldı. 
 
Açıklamada, "Sayın Cirit, oluşabilecek boşluğu gidermek açısından  iptalin 9 ay sonra, 22 Mart 2015'ten itibaren yürürlüğe girmesine karar  verildiğini, halen TBMM'de görüşülmekte olan torba yasaya ilave edilecek  maddelerle hakim ve savcıların maaşlarının iptal kararından önceki gibi herhangi  bir eksilme ya da artış söz konusu olmayacak şekilde yasal düzenleme yapılacağını  ifade etmiştir. Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit'in, bunun dışında  açıklaması olmamıştır" denildi.