MedyaFaresi MedyaFaresi

Meme dikleştirme ameliyatına ihtiyacınız var mı?

Meme sarkması ilerleyen yaş ve çocuk emzirme sonrası kadınların birçoğunun problemi haline gelebiliyor ve kadınların kendisini eskisi kadar çekici hissetmemesine neden oluyor. "Eyvah memelerim sarkıyor" diyorsanız bu haberi mutlaka okuyun.

Eklenme: 09 Eylül 2009 15:18 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 15:38

Kadınların ortak dertlerinin başında sarkık memeler gelmektedir. Meme sarkmasının birçok nedeni olabileceği gibi en fazla görülen neden, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hormonsal nedenlerle meme dokusunda azalmadır. Doku azalması memenin sarkmasına neden olur. Diğer bir nedense yerçekiminin memeleri aşağı doğru çekmesidir. Tabii memeyi taşıyan bağların doğumsal olarak zayıf olması memenin sarkma ihtimalini arttıracaktır. Çocuk emzirme sonrasında da memelerin sürekli sütle dolup boşalması sarkmayı arttıran etkenler arasında yer alır.

Meme ameliyatına ihtiyacınız var mı?
Evinizde boy aynasının karşısına geçerek göğüslerinize bakın. Meme uçlarınız meme bükülme çizgisinin üzerindeyse henüz bu ameliyata ihtiyacınız yok demektir. Eğer bu çizgi bükülme seviyesine inmişse veya bu çizginin altında ise meme sarkıklığınız var denilebilir. Eğer meme uçları tam olarak aşağı bakıyorsa durum oldukça kritik demektir. O zaman sizin meme dikleştirme ameliyatına (mastopexy) ihtiyacınız var demektir.

Meme ameliyatı nasıl yapılır?
Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılıyor. Bu ameliyatla birlikte memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı gidermek ve aynı anda da memeyi büyültmek ya da küçültmek mümkün.  Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmezse aynı gün hastaneden taburcu olabiliyorsunuz. Ameliyat sonrası memede, meme ucunun deri ile birleştiği çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz kalıyor. Bu iz, klasik teknikle yapılan ameliyatlarda meme altında kadar (alttaki kat çizgisi de dahil) devam ediyor. Daha yeni tekniklerde kat çizgisindeki kesi izi olmuyor. İzler genellikle memedeki sarkmanın durumuna göre değişebilir. Sarkma ne kadar fazlaysa izler de o kadar uzun olabilir.
İz olmadan bu ameliyatı yapmak henüz mümkün değil. Eğer sarkık meme kadar izden de rahatsız olacağınız düşünüyorsanız uzmanlar bu ameliyatı olmamanız konusunda uyarıyor.