MedyaFaresi MedyaFaresi

Melih Gökçek'in oyları düşüyor mu?

Metropoll araştırma şirketinin yaptığı son ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Eklenme: 21 Kasım 2013 14:36 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 06:30

CHP, Ankara’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı arayışını sürdürürken, Ankara genelinde yapılan anketlerde, Ankaragücü’nün eski başkanı Cengiz Topel Yıldırım’ın adının önde çıktığı saptandı. Ankara genelindeki anketlerde, “AKP’den Melih Gökçek ve CHP’den Cengiz Topel Yıldırım aday olursa hangisini tercih edersiniz” sorusuna vatandaşların yüzde 40.3\'ü Melih Gökçek, yüzde 33\'ü Cengiz Topel Yıldırım yanıtını verdi.

Prof.Dr. Özer Sencar yönetimindeki Metropoll araştırma şirketinin 25 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında 2 bin 500 vatandaşla yüzyüze görüşme yöntemiyle yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Metropoll araştırma şirketinin 5 Ankara büyükşehir aday adayı için gerçekleştirdiği araştırmada, AK Parti’nin Ankara için 12 Haziran 2011’deki milletvekili genel seçimlerindeki yüzde 43.3 olan oy oranı, yüzde 41.3 gerilirken, CHP’nin yüzde 25.8 olan oy oranı yüzde 5.7’lik bir artışla yüzde 30.8’e yükseliyor. Ancak, aynı araştırmada, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde AK Parti ve CHP’nin arasındaki oy farkı da tam tersine CHP’nin aleyhine geriliyor. 29 Mart 2009 tarihinde CHP’nin 31.5 olan oy oranı yüzde 27.1’e gerilirken, AK Parti’nin yüzde 38.5 olan oy oranı yüzde 41.6’ya yükseliyor.

Araştırmada, CHP’nin oylarının milletvekili genel seçimlerinde yükselmesi, yerel seçimlerde ise düşmesinin nedeni, CHP’nin yerel seçim için büyükşehir adayı konusundaki belirsizliğinden kaynaklandığına dikkat çekiliyor.

Araştırmada, CHP’nin Ankara’da büyükşehir aday adayları Cengiz Topel Yıldırım, Aylin Nazlıaka, Ali Başkaraağaç, Yalçın Karatepe ve Servet Harputluoğlu için yapılan kamuoyu yoklamalarında da, il ve ilçe bazında tanınırlılık oranları da belirlendi. Araştırmaya göre aday adaylarının CHP tabanında tanınırlılık oranları da şöyle:
Cengiz Topel Yıldırım yüzde 22.2, Aylin Nazlıaka 17.9, Ali Başkaraağaç 8.7, Yalçın Karatepe 5.1, Servet Harputluoğlu yüzde 3.9.

Araştırmada, “Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP’den Melih Gökçek ve CHP’den Cengiz Topel Yıldırım aday olursa hangisini tercih edersiniz” sorusuna deneklerin yüzde 40.3\'ü Melik Gökçek, yüzde 33\'ü de Cengiz Topel Yıldırım yanıtını verdi. Her iki adaydan birini tercih etmeyenlerin oranı yüzde 18.4 oranında kalırken, fikrim yok yanıtı verenlerin oranı da yüzde 8.3 oldu.

Araştırmanın bir başka bölümünde de AK Parti, CHP, MHP ve BDP’lilere her iki adaydan hangisini tercih ettikleri soruldu. Buna göre, AK Parti’li seçmenin yüzde 76.8 Melih Gökçek’i, CHP’li seçmenin yüzde 89.2’i Cengiz Topel Yıldırım’ı tercih etti. MHP’li seçmenin yüzde 27.3 Melih Gökçek’i, yüzde 17.6’sı ise Cengiz Topel Yıldırım’ı tercih etti. Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise BDP’li seçmenin o tercihine yansıdı. Buna göre, BDP’li seçmenin Melih Gökçek’i tercih etmezken, Cengiz Topel Yıldırım’ı tercih edenlerin oranı yüzde 41.7 olarak saptandı.

ANKA

Melih Gökçek ile bomba eylemcisi yanyana! Twitter karıştı..