MedyaFaresi MedyaFaresi

Mehmet Özhaseki: Avrupa'nın en büyük 6'ıncı ekonomisiyiz

Özhaseki, Kayseri Ticaret Odasının mayıs ayı meclis toplantısında, Kayseri'ye yapılacak hızlı tren projesinde bu senenin sonunda temel atılacağını söyledi.

Eklenme: 29 Mayıs 2018 23:44 - Güncelleme: 30 Mayıs 2018 00:03

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Allah'a şükürler olsun ki son 15 yılda adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdik. Bu, birçok alanda kendisini gösteriyor. Altyapıda, üst yapıda, enerji alanında bunları gördük." dedi.

E-ticaret ile ilgili çalışmalara değinen Özhaseki, e-ticaretin dünya  çapında yaygınlaştığına dikkati çekti. Özhaseki, Türkiye'nin de e-ticaret  konusunda çalışmalarının olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Çin ile Türkiye arasında bir ticaret anlaşması yapıldı. E-ticaret  için iki şehir belirlendi. Bu iki şehrin kendi arasında bu işe başlaması kararı  alındı. Türkiye'deki şehir Kayseri olarak belirlendi. Ortak bir portal  oluşturuldu. Herkes ticaret yapamıyor, binlerce küçük üretici o portal üzerinden  ne üretiyorsa oraya koyup satış yapacak. Çin'de üretilen mallar buradan dağıtımı  yapılacak bütün Türkiye'ye, inşallah bunu gerçekleştiririz. Bunu  gerçekleştirdiğimizde üretim yapan bütün arkadaşlarımızın önü açılmış olacak.  Müthiş şekilde mallarını satabilecekler."

İstikrarın olmaması durumunda ekonominin en büyük darbeyi yiyeceğine  işaret eden Özhaseki, "2002 yılında Türkiye'deki yabancı ortaklık sayısı 4 bin  400, bugün 60 bin civarında. Bu, Türkiye'deki yatırım ortamına güvenin bir  ifadesi. Allah'a şükürler olsun ki son 15 yılda adeta sessiz bir devrim  gerçekleştirdik. Bu, birçok alanda kendisini gösteriyor. Altyapıda, üst yapıda,  enerji alanında bunları gördük." ifadesini kullandı.

"MÜTHİŞ İŞLER YAPILIYOR"

Yatırımların bitmeyeceğini, devam edeceğini belirten Bakan Özhaseki,  şunları kaydetti:

"Müthiş işler yapılıyor. Eskiden hepimizin başının belası olan bir  vesayet rejimi vardı. Bu çöktü. Bunu rahmetli Demirel, Özal ve Erbakan da  biliyordu. Herkes biliyordu ancak kimse bu vesayet rejimini yere yatırıp üstüne  çıkamıyordu. Her kanun bunların gözetiminden ve nezaretinden geçiyordu.  İstemedikleri hiçbir kanun çıkmıyordu. Eğer sözlerini dinlemezseniz ihtilal  ortamı hazırlıyorlardı. Sonra 'Türkiye idare edilemez oldu' deyip dövüp, sövüp  ihtilal yapıp çıkıyorlardı. Defalarca yaşadık, en son 15 Temmuz'da da denediler.  15 Temmuz'dan sonra kimse darbe yapmak için ayağa kalkamaz. Bu milletin  direncini, inancını gördüler."

Özhaseki, dış mihrakların Türkiye'yi eskiye götürmek için çalıştığını  ancak Türkiye'nin onlara boyun eğmeyerek dimdik duracağını vurguladı.

Türkiye'nin ekonomik anlamda sıkıştırılmaya çalışıldığına dikkati  çeken Özhaseki, "Şu anda dünyanın 21 büyük ekonomisinden 17'nciyiz. Avrupada  6'ncıyız. Hedeflerimiz var, onları tutturacağız. Dünyadaki en büyük 10 kapsamlı  yatırımın 6'sı Türkiye'de." şeklinde konuştu.

"ONLARIN OYNAYACAKLARI OYUN BU SEÇİME KADAR"

Bakan Özhaseki, Türkiye'nin zor bir coğrafyada yaşadığını ve  teröristlere karşı mücadelede sonuna kadar devam edildiğini dile getirerek,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Son bir yıl içerisinde  yurt içinde öyle bir mücadele edildi ki PKK  bitti. Baktılar ki PKK belası tutmadı, 23 ili koparamadılar bizden FETÖ'yü  devreye soktular. Onlar da aynı mihraklar tarafından beslenmiş. Şimdi de en son  Batı'nın ekonomik baskısıyla karşı karşıyayız. Ne yapacağız peki? Ya bu tehditler  karşısında Batı'ya dönüp 'Büyüksün ağabey, aşağıda devlet mi kuracaksınız  buyurun.' deyip diz çökeceğiz ya da dimdik durulacak. Allah, bayrak, millet için  durulacak. Seçimlere kadar karşımızda bizi zayıf düşürmek için çırpınacaklar.  Allah'ın izniyle o günlere dönmeyeceğiz. Onların oynayacakları oyun bu seçime  kadar."

(AA)