MedyaFaresi MedyaFaresi

Mehmet Barlas: Türkiye'nin alt ve üst yapısı, beni büyülüyor

Sabah Gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, Türkiye'nin yenilenen alt ve üst yapısından büyülendiğini belirterek, "İstanbul Boğazı'nın altından iki yerden geçebilmek sanki masal dünyasında gibi bir şey'' diye yazdı.

Eklenme: 18 Mayıs 2020 11:32 - Güncelleme: 18 Mayıs 2020 11:42

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale 1915 Köprüsü'nün kule tamamlama töreninde yaptığı konuşmayı alıntılayarak sonlandırdığı yazısını, "Açıkçası artık dünyanın hiçbir ülkesinde kompleks hissetmiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti de dünyanın gelişmiş bir ülkesidir." ifadelerini kullanan Barlas, ''mesleğimin gereği olarak dünyanın çeşitli ülkelerini ziyaret ederken, içimde hep aynı eziklik vardı. Örneğin 1970'lerin başında Güney Kore'ye gitmiştim... Başkent Seul'le liman kenti Pusan arasına 450 kilometrelik bir otoyol yapıyorlardı. Bu yol baştan aşağı çiçeklerle süslüydü.

Pusan'da gemi tezgahlarında dev tankerler denize indiriliyordu. İlk otomotiv ürünleri de ihraç edilmeye başlanmıştı. Yoksul Hindistan'da bile dev sanayi tesisleri vardı'' dedi.


Sonra yavaş yavaş bizde de bir şeyler yapılmaya başlandı. Örneğin 1980'lerin başında Türkiye'deki turistik yatak sayısı, Yunanistan'ın Rodos adasındakilerle eşitti. Derken Turgut Özal kıyıları turizme açmakla kalmadı, Türkiye'yi ihracatta da dünyaya açtı. Boğaz'daki birinci köprüyü Demirel yapmıştı.

Ama 12 Mart darbesi ile devrildiği için o açmadı. Geçen yıllardan birinde Bodrum'da otomobille giderken telefonum çaldı. Arayan Süleyman Demirel'di "Nerdesin" diye sordu... Bodrum'dayım deyince güldü "Ben o yolları yapmasaydım Bodrum'a zor giderdin" dedi.

Yazının devamı için TIKLAYIN