MedyaFaresi MedyaFaresi

Mehmet Ali Birand nereye koşuyor? Haberlere sansürü haberci savunur mu? ANALİZ

Büyük Türk televizyoncusu ve Kanal D anchormani Birand, haberlere sansür getirmek isteyen RTÜK Başkanıyla aynı çizgide buluştu! RTÜK üyesi Şaban Sevinç bile uygulamayı sansür olarak görüp karşı çıkarken, Birand "Sansür kokusu almadım" dedi!

Eklenme: 14 Şubat 2007 01:02 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 02:34

Türk televizyon haberciliğinin en önemli isimlerinden Mehmet Ali Birand NTV'de canlı yayına çıkıp, "Haberler çok cıvık" diyen ve yeni bir sansür dalgasının işaretlerini veren RTÜK Başkanı Zahid Akman'a destek verdi.

Birand'ın sözleri programa katılan Reha Muhtar ve Yılmaz Özdil'i ve yılların televizyon yöneticisi Faruk Bayhan'ı da şok etti.

Birand kendi haberlerinin ne kadar kaliteli olduğunu anlatıp, diğer anahaber bültenlerinin ne kadar kalitesiz olduğunu söylemeye çalışırken bütün tv habercilerine karşı da ayıp etti.

Neymiş, Birand jet-ski yapan maymun haberi yayınlamayarak kaliteli habercilik yapıyormuş! Gerçekten jetski yapan bir maymunu yakalarsanız ve haber yapmazsanız sizin haberciliğinizden kuşku duyarlar. Oysa maymun sendromuna giren Birand RTÜK'ün sansürcülük hevesi karşısında "3 Maymun"u oynayıp başka bir boyuta geçtiğini ve haberciliği tamamen unuttuğunu göstermiş oldu.

Reha Muhtar'ı magazin haberleri konusunda sıkıştırmaya çalışan Birand aslında en anlamlı yanıtı yine Muhtar'dan aldı. Muhtar kendisini iğnelemeye çalışan Birand'a, "Siz beni de çoktan geçtiniz!" dedi. Birand ne söyleyeceğini şaşırdı.

RTÜK üyesi Şaban Sevinç de canlı yayına bağlanıp, Birand'ın sansüre verdiği desteğe çok şaşırdığını anlattı.Birand sansürcü RTÜK'ün halen üyesi olan Sevinç kadar bile habercilik ruhuna sahip çıkamadı.

Bu arada RTÜK'ün saçma sapan araştırmasının ve bu ankete dayanarak haberlere getirmek istediği sansürün altından İletişim Fakültesinin kerameti kendinden menkul akademisyenleri çıktı. RTÜK Başkanının akıl hocasının Ankaralı Prof. Bülent Çaplı olduğu anlaşıldı. Bülent Çaplı, medya profesyonellerinin asla ciddiye almadığı tüm iletişim fakültesi hocaları adına, reel sektörden intikam almaya gelmiş gibiydi. Kurmak istediği Sansür kurulu öğrencilerine derste anlattığı iletişim ve haber alma özgürlükleriyle ne derece örtüşür, bu da ayrı panel konusu.

Yaşanan sansürcü dönem ve bu içi boş tartışmalar medya tarihinin utanç sayfaları olarak anılacaktır.

Kimsenin kuşkusu olmasın!